Obohacení i romantická recyklace. Cenu Klubu za starou Prahu získal olomoucký ateliér studia Ječmen
Cenu Klubu Za starou Prahu v pondělí dostali Lukáš a Eva Blažkovi, kteří spolu tvoří architektonické Studio Ječmen, za svůj vlastní ateliér. Postavili si ho sami na předměstí Olomouce ve Chválkovicích. Využili k tomu část proluky mezi dvěma domy a použili i prvky starších staveb z blízkých i vzdálenějších míst.
Blažkovi ateliér umístili do části proluky, která byla vedle domu prarodičů Lukáše Blažka a vedla na dvůr. Část proluky zachovali, aby na ní mohl zůstat průchod a rostliny a stromy.
Inspirovala ho zkáza po Hirošimě. Letošní ‚Nobelovu cenu‘ za architekturu dostal Arata Isozaki
Číst článek
„Z potřeby manifestovat naše architektonické cítění a z nutnosti zhmotnit desetiletou vyčerpávající praxi v Olomouci jsem se s kolegyní – manželkou – rozhodl zahájit svépomocí stavbu ateliéru,“ uvedl k záměru stavby Blažek.
Pro ateliér recykloval velká okna ze zábřežské Masarykovy základní školy z roku 1938 od hradeckého architekta Oldřicha Lisky. Prosklené stěny jsou vedle modré barvy dominantou stavby, výrazné, ale přitom nerušící své okolí.
Autoři, jak uvádějí, „romanticky recyklují“ i další použité části – parkety a topná tělesa jsou z kasáren, zrcadlové nerezové plechy z dřívějšího ateliéru studia, židle jsou z babiččina obýváku a světla ze šrotu.
Obohacení prostředí
Nové plechové schodiště připomíná parník a nový nábytek je ze surové dřevotřísky. Strop zůstal betonový a barva noční modř použitá na fasádu je podle autorů „zosobnění neviditelnosti domu“.
Podle pořadatelů ceny všechny nominované stavby měly za cíl nenarušit, nýbrž obohatit prostředí starých měst a vesnic. Předseda Ceny Klubu Za starou Prahu Rostislav Švácha ocenil, že se „po několika letech půstu, který nepodává příznivé svědectví o architektuře Prahy“, mezi finalisty dostala dvě díla z hlavního města.
‚Fenomén bez kompromisů.‘ Světoznámá architektka Eva Jiřičná slaví osmdesátiny
Číst článek
Jsou jimi bytový dům v Nuselské ulici od týmu Petra Bouřila a osobitá dřevostavba kulturního centra Proluka na Francouzské třídě od Jana Fabiana.
K linii staveb neobvyklých, a přece kontextuálních, se v letošním ročníku přiřazuje přístavba regionálního muzea v Kolíně od Ireny Hrabincové, komunitní centrum v obci Lisovice od Létajících inženýrů nebo neofunkcionalistická škola v Nezamyslicích od studia Malý Chmel.
Kolekci finalistů doplňuje bytový dům v Kopečné ulici v Brně od ateliéru RaW a polyfunkční dům ve Valašském Meziříčí navržený Miroslavem Pospíšilem. Soubor těchto osmi staveb podle organizátorů zaujme velikou různorodostí architektonických přístupů.