Houška z Čepra si odpyká čtyři roky vězení za nevýhodné obchody, potvrdil odvolací soud
Bývalý obchodní ředitel Čepra Alexandr Houška si odpyká čtyři roky vězení za porušování povinností při správě majetku státního distributora paliv. Trest mu ve středu pravomocně potvrdil odvolací Městský soud v Praze, který v dubnu rozhodl stejně i ohledně někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece.
Pro oba muže platí společná povinnost nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky, kterou způsobili nevýhodnými obchody. Houška musí navíc sám uhradit dalšího 1,4 milionu.
Bývalý šéf státního Čepra Kadlec dostal sedmiletý trest. Soud ho potrestal i za daňový únik
Číst článek
„To rozhodnutí není překvapivé, protože my jsme už takto rozhodli ohledně obžalovaného Kadlece a postavení obou obžalovaných ve věci bylo de facto stejné,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová. „Postupovali jste zcela jednoznačně v neprospěch společnosti Čepro,“ řekla Houškovi.
Čepro podle verdiktu od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.
,Strategický úkol‘
Houška v Čepru pracoval už v 90. letech jako systémový analytik. Podnik opustil po nástupu nového vedení a vrátil se v roce 2003 poté, co se do čela Čepra postavil Kadlec a nabídl mu práci. Působil pak jako obchodní ředitel a časem i jako místopředseda představenstva.
Exmanažer Čepra Houška chtěl odškodnit firmu svým majetkem. Jenže o něj prý nedávno přišel
Číst článek
Třiapadesátiletý Houška i o tři roky starší Kadlec vinu od počátku odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do Evropské unie - tedy obměnu paliv. Podle soudu však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.
Právník Houšky Tomáš Vašíček ve středu také poukázal na to, že soud údajně neprokázal Houškovi porušení péče řádného hospodáře. V roce 2003 i 2005 totiž bylo Čepro v zisku. Ztrátu v roce 2004 měl prý na svědomí útok firem na Čepro kolem už dříve odsouzeného Radovana Krejčíře.
Houška: Majetek mi byl odcizen
Ke zmírnění trestu Houškovi nepomohla ani nabídka, kterou už v minulých měsících doručil žalobci a soudu. Napsal jim, že je v případě odsouzení ochoten uhradit celou více než čtvrtmiliardovou škodu. Věc měla však háček v tom, že Houška zároveň konstatoval, že mu jeho majetek někdo odcizil. Žádal tak zároveň soud, aby si ho tedy dopředu zajistil. To ale soud odmítl.
Žalobce odkázal Houšku s jeho tvrzením o ztrátě majetku na policii. Podle informací Radiožurnálu policie začala transakce s akciemi Houškových firem, které podle Houšky mohly mít hodnotu až 300 milionů korun, nedávno skutečně prověřovat.
Soudy obžalobu řešily od roku 2010. Oba muže původně celkem třikrát zprostila viny soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, které nakonec odvolací senát kauzu odebral za nerespektování jeho pokynů. Soudkyně Brázdilová uvedla, že pokud by proces skončil dřív, uložené tresty by byly nepochybně přísnější. Soudci totiž takto museli přihlédnout k tomu, že od spáchání trestné činnosti již uplynula dlouhá doba.
Kadlec si má za mřížemi odpykat celkem sedm let. Čtyřletý trest za nevýhodné obchody mu totiž soud minulý týden navýšil kvůli daňovému úniku. Tento verdikt však zatím není pravomocný.