Češi a Slováci jsou podle Lidových novin rivaly už dlouho
Češi a Slováci - to byli sportovní rivalové už za socialismu, konstatují Lidové noviny. Právo zjistilo, že tisíce důstojníků si nechaly snížit kvůli kariéře hodnost. Hospodářské noviny informují o tom, že obchod s hudbou se propadá. Čína podle Mladé fronty Dnes drtí český cibulák.
Česko versus Slovensko - Lidové noviny přinášejí článek o tom, jak si bratrské státy vedou ve sportu. Vzájemná rivalita mezi Čechy a Slováky ani zdaleka nezačala po rozpadu Československa před 13 lety. Hráči i fanoušci ji velmi intenzivně vnímali i v letech, kdy společně válčili v dresech se lvíčkem na prsou. A to zdaleka nejen na klubové úrovni.
Například zápasy Sparty Praha a Slovanu Bratislava patřily k těm nejvypjatějším, a to jak v hokeji, tak ve fotbale. Někdy se vzájemná nevraživost přenesla i do národního týmu. Zejména při sestavování československého hokejového týmu měli trenéři často nelehký úkol. Zpravidla totiž jezdilo víc Čechů, což Slováci považovali za diskriminaci. Tolik Lidové noviny.
Ještě v roce 2001, kdy se zdálo, že budoucnost armády bude záviset na profesionálních vojácích, bylo v českých ozbrojených silách víc generálů a důstojníků než obyčejných vojáků. Jak ale píše dnešní Právo, v posledních letech si tisíce vojáků z povolání nechaly snížit hodnosti, aby armáda ušetřila a oni si tím zachránili kariéru. Dřív se na vojně říkalo, že je tam hodně náčelníků a málo indiánů. Dnes už se poměr mezi vojáky a jejich veliteli obrátil. K 1. lednu 2006 bylo vyšších důstojníků zhruba 7 000 a poddůstojníků 16 000.
Armáda se začala zmenšovat, rušila posádky, a tím pádem propouštěla. Zároveň ale potřebovala víc poddůstojníků, kteří by nahradili vojáky základní služby. Vojenští personalisté přišli na elegantní možnost a nabídli nepotřebným, že si mohou dobrovolně snížit hodnosti. Podle Práva se to týkalo hlavně velitelů, kteří neměli vysokou školu. Za poslední tři roky tak učinilo 3 500 důstojníků, kteří spadli o jednu až dvě frčky níž.
Krize českého hudebního průmyslu nemá konce. Hospodářské noviny se opírají o zprávu Mezinárodní federace fonografického průmyslu, která ukázala, že se tržby velkých hudebních firem loni propadly o 109 miliónů korun. Pokles postihl rovnoměrně jak prodej domácí, tak zahraniční hudby. Situace českých labelů je ještě katastrofálnější než ve světě. Domácí firmy stále ztrácejí v souboji s hudebními piráty a rozmachem ilegálního stahování skladeb z internetu.
České firmy - podle Hospodářských novin - přicházejí o desítky miliónů korun ročně i kvůli neexistenci legálního serveru s hudebními soubory. Hlavním příjmem českých firem z digitálního segmentu je tak stahování uvítacích tónů nebo vyzváněcích melodií do mobilních telefonů. Jednou z nejstahovanějších melodií byla skladba Tabáček skupiny Chinaski. Ta se s téměř 60 000 nosiči stala i nejprodávanější českou skupinou roku 2005.
Český cibulák zažívá jedny z nejtěžších roků ve své stoleté historii - informuje Mladá fronta Dnes. Výrobce tradičního českého porcelánu a skla drtí velké zdražení elektřiny, silná koruna a asijská konkurence. Například firma Český porcelán propustí kvůli nepříznivé situaci 40 lidí ze svého závodu v Dubí u Teplic. Výrobce cibuláku prý nemá komu prodávat.
Šéfové porcelánek a skláren se bojí nástupu levnější asijské konkurence. Podle nich je ale například porcelán dovážený z Číny nekvalitní, nesplňuje normy a ohrožuje zdraví. Skláři a porcelánky těžce nesou přístup státu. Nelíbí se jim hlavně to, že na jednu stranu dává stát miliardy do pobídek pro zahraniční investory, ale tradiční obory skomírají - doplňuje Mladá fronta Dnes.