Češi nerecyklují mobily. Hází je do popelnice místo rudého kontejneru

Podle průzkumů patří Češi k největším „hříšníkům" v oblasti recyklace starých mobilních telefonů. Tyto přístroje přitom obsahují celou řadu součástek, které je možné znovu využít. Lidé mohou zařízení odevzdat ve sběrných dvorech, nebo je vyhodit do speciálních červených kontejnerů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Mobilní telefony a drobné elektrozařízení mohou občané odevzdat do sběrných dvorů v kterékoliv prodejně nebo servisu elektra formou kus za kus,“ vysvětluje Martina Ďaďová, mluvčí společnosti Asekol, která se recyklací elektrozařízení zabývá, a dodává:

„Nejsnazší cestou jsou však červené kontejnery, které jsou rozmístěny po celé České republice, a občané je mohou najít u stání s ostatním recyklovaným materiálem, jako je plast, papír nebo sklo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Do kontejnerů patří nejen mobilní telefony ale také počítačové skříně, elektronické hračky a veškerá drobná elektronická zařízení

Nesprávnou formou vyhození lidé škodí nejen přírodě ale také sami sobě. „Pokud člověk vyhodí mobil do popelnice, zařízení tak nevyhnutelně skončí na skládce. Po pár dnech se tam rozdrtí tím, jak jej postupně budou přejíždět buldozery a další vozidla.“

„Postupně se z něj tak začnou uvolňovat toxické látky, například nikl z baterií, rtuť z osvětlovacích trubic pod displejem nebo třeba bromové zpomalovače hoření,“ popisuje Martina Ďaďová, mluvčí společnosti Asekol.

Hrozí otrava zvířat i kontaminace vody

Toxické látky mohou pozřít ptáci a další zvířata, která obývají skládku. Případně tyto sloučeniny pronikají do spodních vod, které mohou kontaminovat. Postupně se tak díky potravnímu řetězci může část mobilního telefonu vrátit i k člověku a škodit jeho zdraví.

Recyklovat by se mělo podle Martiny Ďaďové z několika důvodů:

„Zaprvé proto, že se zabrání možnému úniku škodlivých látek, a zadruhé, protože se materiály, které jsou ve spotřebičích obsaženy, nemusí zbytečně znovu vyrábět nebo těžit. Což rovněž zatěžuje životní prostředí a přináší více nákladů.“

Do kontejnerů patří nejen mobilní telefony ale také počítačové skříně, elektronické hračky a veškerá drobná elektronická zařízení vyjma televizí a monitorů.

Nejbližší sběrné místo si občané mohou vyhledat v mapovém editoru www.sberne-dvory.cz.

Karolína Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme