V České televizi budou jednat o odvolání generálního ředitele. Souček sám odstoupit nehodlá

Radní České televize budou v květnu jednat o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Serveru Echo24 to v pátek potvrdil předseda rady Karel Novák. Souček podle pátečního vyjádření sám odstoupit nehodlá. Zdůvodnil to dobrými výsledky televize za svého vedení i tím, že nechce, aby byla instituce destabilizovaná před sněmovními volbami.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:17 25. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel České televize Jan Souček

Generální ředitel České televize Jan Souček | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda rady Karel Novák potvrdil, že od více než třetiny radních dostal návrh na odvolání generálního ředitele české televize Jana Součka.

„Obdržel jsem podle Jednacího řádu Rady ČT, článku 6, odst. 3 návrh víc než třetiny radních na svolání mimořádné schůze Rady ČT na termín 6. května,“ upřesnil pro Echo24.

2:22

‚Pro zvané novináře.‘ Česká televize odmítla vpustit reportéry Deníku N a Seznam zpráv na brífink Součka

Číst článek

Pro Radiožurnál následně doplnil, že v takovém případě je povinen jednání neprodleně svolat.

„Pokud mě vyzve alespoň třetina radních, tak jsme povinen takovou mimořádnou schůzi neprodleně svolat,“ vysvětlil Novák. „Očekávám, že radní zdůvodní, proč si myslí, že má být odvolán. Očekávám diskusi, po které by se mělo hlasovat,“ dodal.

Návrh podle radního Vlastimila Ježka, který patří k největším kritikům Součka na jednáních rady, podalo sedm členů. 

„Sedm členů Rady požádalo o svolání mimořádné schůze na 6. května se dvěma body programu: aktuální situací v ČT a návrhem na odvolání ředitele ČT,“ uvedl Ježek pro Deník NO týden později, 14. května se přitom má konat řádné zasedání rady.

Část radních je se Součkovým působením v čele veřejnoprávní televize nespokojená. V březnu dostal od rady výtku, která nyní umožňuje jeho odvolání.

Vytkla mu nestandardní přiznávání odstupného, nadbytečné znepřístupňování částí smluv i komunikaci s veřejností formou, která poškozuje dobré jméno České televize. Následně mu snížila loňský bonus na deset procent. Souček tento týden označil výtku za neopodstatněnou.

Souček sám nedostoupí

Souček sám odstoupit neplánuje. „Moje přesvědčení, že práce, která za námi je v posledním roce a půl, absolutně nedává důvod k tomu, abych z toho křesla generálního ředitele odstupoval,“ prohlásil v pátek.

‚Dostal bych bonus, pokud propustím Moravce.‘ Šéf ČT kritizuje výzvu k jeho odvolání, rada ho prý vydírá

Číst článek

Pro případné Součkovo odvolání by muselo hlasovat nejméně 12 ze stávajících 17 radních. Rada je sice oficiálně 18členná, jedno místo je ale nyní neobsazené. 

Podle Ježka je pro konec Součka ve funkci nyní 14 členů rady, část z nich ale prý zvažuje, co by po odvolání následovalo. Podle dřívějšího Ježkova vyjádření je Souček zralý na odvolání kvůli přešlapům v personální oblasti i ve výrobě pořadů. 

Souček nastoupil do funkce v říjnu 2023. Předtím porazil ve výběrovém řízení nejdéle sloužícího šéfa veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.

Obnoví se i Fokus Václava Moravce

Souček ve stejný den oznámil, že Česká televize pravděpodobně od podzimu obnoví kanál ČT3, který byl zaměřený na reprízy. Jeho vysílání ukončila kvůli úsporám na konci roku 2022. Kanál vznikl během covidové pandemie v roce 2020. 

Televize se také podle ředitele znovu pustí do výroby sedmi publicistických pořadů na ČT24, jejichž produkci zastavila v březnu kvůli rozpočtovým úsporám.

Poplatky za rozhlas a televizi se od května zvýší. Novelu podepsal prezident Pavel

Číst článek

Jde o pořady Archiv ČT24, Fokus Václava Moravce, Nedělní 90' ČT24, Interview ČT24 Speciál, Týden v politice, Zkraje a Regiony ČT24. Kvůli pozastavení výroby Součka opakovaně kritizovali někteří radní České televize.

Důvodem obnovení kanálu původně zaměřeného na reprízy i publicistických pořadů je definitivní schválení mediální novely, která pro Českou televizi zvyšuje měsíční poplatek ze 135 na 150 korun měsíčně. Novelu v pátek podepsal prezident Petr Pavel.

Do konce dubna předloží vedení televize Radě ČT aktualizovaný návrh rozpočtu na letošní rok, který bude počítat s vyšším výběrem poplatku od 1. května, kdy mediální novela po dnešním podpisu prezidenta vstoupí v účinnost. Zároveň předloží radě i teze aktualizovaných dlouhodobých plánů.

Peníze nově i z internetu

„Mám osobní radost, že koalice dotáhla ten svůj osobní slib do konce. Pro Českou televizi a obecně veřejnoprávní média to znamená důležitý krok pro jejich stabilní fungování. Ta valorizační doložka, která je v té novele obsažena, je skutečně prvek, který nám kolegové v jiných státech Evropské vysílací unie závidí, reagoval Souček na páteční podpis novely prezidentem.

Umožní to nastartovat transformační a rozvojovou strategii, protože audiovizuální trh prochází velmi rychlými změnami a televize se tomu musí přizpůsobit, aby udržela své výjimečné postavení na trhu, dodal.

U poplatků je ale podle něj nutné počítat s pozvolnou náběhovou křivkou, jak se k němu budou hlásit domácnosti, které dosud poplatníky nebyly. 

Česká televize dříve v rozpočtu na letošek meziročně snížila výdaje na výrobu obsahu jednotlivých stanic o 455 milionů korun, následně přidala úsporu dalších 50 milionů. V letošním rozpočtu představuje příjem z výběru poplatku bez jeho navýšení 5,7 miliardy korun. Celý rozpočet pak počítá s výnosy a náklady kolem 7,5 miliardy korun.

Eva Soukeníková, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme