Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Na prevenci sebevražd má jít během 10 let až čtvrt miliardy korun, zaměří se na železnici i média

Na prevenci sebevražd má jít v příštích deseti letech téměř čtvrt miliardy korun. Nejvíc poskytnou ministerstva zdravotnictví (83 milionů korun) a dopravy (40 milionů korun). Vyplývá to z Národního akčního plánu prevence sebevražd 2020 až 2030, který v pondělí projedná vláda. Prevence se má zaměřit na železnici, média nebo dostupnost služeb pro lidi, kteří o sebevraždě začnou uvažovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý člověk, deprese, smutek (ilustrační foto)

Podle psychiatrů v době epidemie nového typu koronaviru lidí se sebevražednými myšlenkami přibylo. (ilustrační foto) | Foto: sasint | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Ročně spáchá v Česku sebevraždu asi 1300 lidí. Na jednu podle odhadů připadá až 20 pokusů.

„Cílem se dosáhnout takového stavu, kdy jedinec procházející krizí s možným následným sebevražedným jednáním bude včas identifikován a bude moci využít spektrum dostupných služeb. V těchto službách se setká s kvalifikovanými profesionály, kteří budou schopni pomoci a kteří budou kooperovat s ostatními poskytovateli služeb s cílem zajistit kontinuitu péče o dotyčnou osobu a do překonání krize,“ píše se v dokumentu.

23:42

Koronavirus zvýšil počet případů deprese a úzkosti až o desítky procent, říká psychiatr Höschl

Číst článek

Zahraniční praxe podle dokumentu ukazuje, že zavedení národní politiky prevence může reálně sebevražednost snížit. Ta je v Česku 13,1 na 100 000 obyvatel, vyšší než celosvětový průměr a mírně nižší než průměr Evropské unie. Míra sebevražednosti je nejvyšší mezi seniory a více se o život připravují muži. U mladých ve věku 15 až 24 let je druhou nejčastější příčinou úmrtí po dopravní nehodě.

Ze způsobů sebevraždy je u obou pohlaví nejčastější oběšení, život si jím vezme asi 40 procent žen a 60 procent mužů, kteří ji spáchají. Asi 20 procent mužů skočí z výšky, 12 procent se zastřelí a sedm otráví. U žen dá 22 procent přednost otravě, pětina skočí z výšky a osm procent skočí před vlak či metro.

Nulová evidence pokusů

Ročně pod koly vlaku zemře asi 200 lidí. Akční plán počítá s pilotním projektem Správy železniční dopravní cesty na místech, kde dochází k sebevraždám nejčastěji. Investovat se by do něj mělo 40 milionů korun. Půjde o zamezení přístupu, ale i motivace k vyhledání pomoci.

Plán se zaměřuje také na dostupnost krizových služeb a péči o osoby v riziku sebevraždy, například po propuštění z psychiatrické nemocnice nebo po sebevraždě někoho blízkého. V současné době je služeb podle materiálu nedostatek, jsou sdružené do velkých měst, a někdy i finančně nedostupné.

2:53

Počet sebevražd je v Česku nad světovým průměrem. Během pandemie navíc riziko vzrostlo o třetinu

Číst článek

Soustředit by stát měl podle odborníků také na osvětu, pomohla by například u lékařů, učitelů nebo u médií, která svým informováním o sebevraždách přispívají k nápodobě dalšími sebevrahy. Podle materiálu se ve Vídni nastavením správné novinářské praxe podařilo počet skoků pod metro snížit o tři čtvrtiny.

Podstatná je podle odborníků také dostupnost dat, například sebevražedné pokusy se v Česku neevidují. Kvůli sebepoškozování je hospitalizováno asi 3000 lidí za rok, zejména mladých ve věku 15 až 24 let. S investicí ministerstva zdravotnictví 35 milionů korun za deset let se počítá na zajištění bezpečnějšího prostředí v psychiatrických nemocnicích. Dvacet milionů by mělo jít na činnost podpůrných skupin pro osoby, které se pokusily si vzít život. Letos plán počítá s 12 miliony korun, v dalších letech s 22 až 24 miliony korun ročně.

Podle psychiatrů v době epidemie nového typu koronaviru lidí se sebevražednými myšlenkami přibylo. Data o dokonaných sebevraždách zatím k dispozici nejsou. Devadesát procent sebevražd je podle psychiatrů u lidí s nějakou duševní poruchou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme