Čeští hasiči školili ukrajinské psychology, jak pomáhat lidem ve válečné zóně
Ukrajinští psychologové přijeli na pět dní do Prahy, aby se naučili líp pomáhat lidem ve válečném prostředí. Patnáct dobrovolníků pak bude přímo na Ukrajině školit další krizové psychology. Projekt připravila česká Charita a Hasičský záchranný sbor ČR.
„Potkáváme se s těmi, kteří přišli o domovy, s uprchlíky, kteří trpí bídou, setkáváme se také se smrtí. Je těžké vidět lidský strach a všechnu tu hrůzu války,“ říká psycholožka Tatiana Nazarenko.
Tato dobrovolnice se vydává přímo do válečných zón, kde pomáhá zraněným, uprchlíkům, pozůstalým nebo i vojákům, a to bez ohledu na jejich politické přesvědčení. Stejně jako její kolegyně Elena Podolian.
O školení ukrajinských psychologů v Česku se zajímala redaktorka Evelyna Kulíšková
„U nás není občanská válka, ale hodně chaosu, který přichází zvenčí. A naše národní mentalita, psychologická vyzrálost není dostatečná. Proto neumíme uvést věci do pořádku,“ myslí si Elena, která se také chce stát lektorkou.
Všech patnáct psychologů z Ukrajiny má dostatek zkušeností z terénu, ale od českých kolegů potřebují získat metodické normy, podle kterých by se řídili, a které by předali dalším psychologům.
„My je učíme, jak stabilizovat člověka pro ty první minuty, hodiny. Základem je třeba posadit někam, kde je bezpečno, opřít zády, mírně zatlačit na oblast kolen, vlastně obnovit u toho člověka kontakt se zemí, aby si znova uvědomil, kde se nachází,“ přibližuje základní postupy vedoucí psycholožka českého hasičského sboru Zuzana Dittrichová.
Česká Charita upořádala podobné školení v květnu přímo na Ukrajině a do budoucna se chystá zajistit překlad odborných materiálů nebo spolupráci s ukrajinskými vysokými školami, kde by se mohli noví psychologové školit.