Introvertní povaha není podle lektorky Jany Neuwerthové Šmídové nevýhodou, na některých aspektech povahy ale radí pracovat. Jde podle ní přitom o dlouhodobý proces, se kterým může pomoci odborník.
„Proč roste brutalita nebo násilnost některých případů, tak tam zvažujeme samozřejmě velký vliv sociálního učení a nápodoby nějakých mediálních vzorů,“ míní Lenka Kollerová pro Radiožurnál a Plus.
Lékař a Youtuber Ali Abdaal ve své knize představuje tři skryté „energizéry“, které jsou základem pohodové produktivity, a tři „blokátory“, které musíme překonat.
Jak náročný je pro děti konec prázdnin a návrat do školy? A jak by k této změně měli přistupovat rodiče? Poslechněte si rozhovor s psycholožkou Anitou Michajlukovou.
Soudní senát si vyžádal ústavní posudek z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle něj byly ženy trestně odpovědné. Jenže obhajoba přišla s tím, že práce znaleckého ústavu je v rozporu se zákonem.
Utíká vám čas neúprosně rychle? Podle zjištění britských vědců to může být způsobeno pozitivními emocemi. Pokud se totiž na něco těšíme, mění se nám vnímání času.
V Příbězích 20. století tentokrát vzpomíná psycholožka, disidentka a politická vězeňkyně Ivanka Lefeuvre. S tehdejším manželem Martinem Hyblerem se nuceně vystěhovala do Francie v roce 1982.
Úspěchem studie bylo, že emoce badatelé dokázali navodit i pozorovat. Mozek účastníků pokusu reagoval jinak, než když šlo o samotné kladné, nebo záporné emoce.
Odborná společnost by měla předložit koncepci rozvoje dětské psychiatrické péče. Podobné pokusy ale v minulosti nefungovaly, upozorňuje psychiatr Tomáš Havelka v pořadu Interview Plus.
„Mysl je velmi často zvyklá bojovat s něčím negativním. Když si o sobě myslím, že jsem neschopný slaboch, tak mysl má automaticky sklon: ne, tak to není,“ popisuje fyzioterapeut Rychnovský.
„Většinou ty děti mají problémy proto, že se jim nikdo nevěnuje. A v tom případě jim rok odkladu v ničem nepomůže,“ upozorňuje členka rady Asociace ředitelů základních škol Bohuslava Burá.
„Používat slovo chci, nemluvit o cílech, ale konat a zároveň se u aktivity občas usmát. Pomoci jim může i práce s dechem,“ mluví o mentálním nastavení sportovců psychiatr Dušan Randák.
„Lepší je dítě nesdílet, zvlášť pokud ještě zvažuju, že na tom budu vydělávat. Ale vím, že se to influencerům asi nebude líbit,“ myslí si psycholožka Eva Vášová.
„Říkat mladým, že my jsme měli totalitu a naši rodiče válku a ti mladí to teď mají jednoduché, je manipulativní. Oni to vůbec nemají jednoduché a environmentální problémy jsou velmi reálné,“ říká.
Klinických psychologů je v Česku dlouhodobě nedostatek. Podle některých psychologů za to může náročná atestace, kterou ročně projde v průměru jen 26 lidí v celé republice.
„Navazujeme na výzkum z 60. let, který byl pozastaven kvůli politickým rozhodnutím. V USA tehdy zařadili psychedelika mezi nejpřísněji kontrolované látky,“ říká psychiatr Jiří Horáček pro Radiožurnál.
Ačkoliv jsou vědomé myšlenky pro nás důležité, nevědomé procesy, jak je popisovali například Sigmund Freud a Carl Gustav Jung, mají daleko zásadnější vliv.
„Milovat nestačí, protože by to mohlo znamenat slepou lásku bez hranic, a to bychom nevychovali děti, které jsou schopné obstát s nějakou odolností v dnešním světě,“ říká psycholožka pro Radiožurnál.
Začátkem nového roku si více než polovina Čechů klade různá předsevzetí. Podle výzkumů se jich až 90% nepodaří splnit. Podle kouče Corda Thomase, je lepší předsevzetí nastavit jako roční cíl.
Podle psycholožky Pavly Koucké je víra v Ježíška založená na důvěře v rodiče, ale zároveň dítěti poskytuje imaginární svět. Lucie Machutová oponuje tím, že vidí Ježíška jako symbol konzumu.
„Citlivé osobní údaje bychom rozhodně neměli sdílet na sociálních sítích. Pokud zjišťujeme informace na různých fórech, je lepší to dělat anonymně,“ popisuje Vladimíra Žáčková ze společnosti ESET.
Deník Washington Post označil jeho knihu za „triumf kritického myšlení“. Americký profesor kognitivní psychologie Daniel T. Willingham se zkrátka umí dobře ptát, a navíc dobře vysvětlovat.
Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Změna času má ale vliv na lidské tělo. „Souvisí to s cirkadiálními rytmy,“ říká psycholog.
„Dnes vzrůstá potřeba odborníků na duševní zdraví, lidé potřebují někoho. A kde je poptávka, tam je nabídka. Takže tak jako v jiných oborech se toho chopí šmejdi různého charakteru,“ varuje Ptáček.
Děti obecně na sexuálně explicitní záběry reagují citlivěji a rychleji se u nich vytvoří návyk a závislost. Dospělý má větší schopnost sebekontroly, tvrdí Igor Mikriukov z Národní linky pro odvykání.
Možná i vy jste dělali práci snů a věnovali jste jí většinu času. Jenže se dostavila nespavost, nechuť k jídlu, obrovská únava nebo zdravotní problémy. Možná i u vás jde o depresi a syndrom vyhoření.