Chov papoušků se v Česku stává lákavým byznysem. Někteří stojí jako nové auto
Česká republika patří mezi světové velmoci v chovu papoušků. Voliéry s exotickými ptáky mají v Česku tisíce lidí a každým rokem jich přibývá. Ze záliby se tak často stává i výhodný byznys. Cena některých druhů je totiž srovnatelná s pořízením nového auta.
„Tady je Ferda, ten chodil hodně na vystoupení. Televize, reklamy a divadelní hru taky s nimi hrajeme. Hodně nám předvádí támhle Sára, to je taky kakadu,“ představuje své opeřence Magdalena Žohová, která si našla zálibu v chovu papoušků už jako dítě.
Nejdřív si pořídila kanárka, dnes už se stará o dvacet exotických ptáků. Jenže takový koníček něco stojí.
„Nejlevnější amazoňani oranžovokřídlí se dají u chovatele koupit už za tři tisíce. Fakt je, že prvního amazoňana jsem koupila před asi deseti lety a stál mě 14 tisíc,“ vysvětluje chovatelka a dodává, že další tisíce korun měsíčně vydá za krmení nebo veterináře.
Míst, kde se exotičtí ptáci dají sehnat, je hned několik - od chovatelských serverů a výstav až po burzy. Těch už je v Česku zhruba dvacet. Při smlouvání cen tu platí zákon nabídky a poptávky. Ne každý ale může v oboru podnikat, upozorňuje předseda Klubu přátel exotického ptactva Ladislav Žoha.
„V okamžiku, kdy nejsem jenom chovatel, ale jsem obchodník s papoušky, musím mít schválené zařízení pro komerční chov, živnostenské oprávnění. A pokud to člověk odborně způsobilý není, to znamená, že nemá patřičnou školu, tak samozřejmě absolvuje nějaký kurz pro obchodníky se zvířaty.“
S přibývajícím počtem živnostenských listů roste i počet velkochovů s papoušky. Ladislav Žoha jich každoročně odchová zhruba dvacet. Většinou je pak rozprodá na výstavách.
„Snažím se prodávat ptáky přirozeně odchované chovatelům. Nejlevnější papoušci začínají na několika stovkách a takoví top papoušci, tam se bavíme o 300 tisících za kus,“ říká.
Podle chovatele a vydavatele serveru ararauna.cz Jana Potůčka patří Česko dokonce mezi takzvané papouščí velmoci.
„V České republice jsou určitě tisíce chovatelů papoušků, ne-li desetitisíce, pokud budeme počítat i andulky nebo drobné exoty. Na počet obyvatel jsme jedna z největších chovatelských velmocí na světě,“ potvrzuje Jan Potůček.
Papoušci lákají i organizované skupiny pašeráků
Vysoké ceny papoušků ale lákají i pašeráky. Nelegální obchod s exotickými ptáky se v Česku rozrůstá.
Kromě případů turistického dovozu z dovolených odhalují kontroloři i případy organizovaných skupin. Podle Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí jsou jejich triky stále propracovanější.
„Nejčastější praktika, která se používá, je pašování nasazených vajec, kdy oni vyberou v přírodě z hnízd vajíčka nebo úplně malá mláďata. Použijí kurýry, kteří mají třeba speciální pásy kolem těla, a tady v Čechách je potom vydávají z vlastní odchovy a získávají pro ně doklady,“ popisuje Říhová.
Kromě papoušků se pašují i další zvířata nebo jen určité části. Nejčastěji jsou to nosorožčí rohy nebo slonovina.