‚Svobody se nevzdáme.‘ Tisíce Slováků demonstrovaly proti zákonu, který míří na nevládní organizace

Tisíce Slováků ve čtvrtek večer demonstrovaly před parlamentem v Bratislavě proti chystaným změnám ve fungování nevládních organizací. Podobné protesty, které jsou součástí dříve zahájené série shromáždění proti vládě premiéra Roberta Fica, se konaly i v několika dalších slovenských městech, například v Košicích, Humenném či Liptovském Mikuláši. Demonstrovali i Slováci v Bruselu, píše server deníku Sme. Protesty budou pokračovat v pátek.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce Slováků demonstrovaly proti zákonu, který míří na nevládní organizace

Tisíce Slováků demonstrovaly proti zákonu, který míří na nevládní organizace | Foto: Tomáš Benedikovič | Zdroj: AFP / AFP / Profimedia

Dav lidí se nejdříve vydal na pochod z bratislavského náměstí Slobody. Za hlasitého křiku a troubení před budovu parlamentu podle odhadů organizátorů dorazilo kolem 9000 lidí. Tam je přivítal hudební doprovod, zazněla i píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka.

Na shromážděních ve slovenské metropoli i ostatních městech lidé nesli slogany jako „Ne ruskému zákonu“, „Svobody se nevzdáme“ a „Dost bylo Fica!“.

V Bratislavě se konaly další protivládní protesty. ‚Agresivita opozice se stupňuje,‘ tvrdí Fico

Číst článek

Organizátoři tak reagují na návrh zákona, kterým chtějí koaliční poslanci označit vybrané nevládní organizace jako lobbisty. Původně zákon počítal s tím, že budou organizace označeny jako zahraniční agenti tak, jako je tomu v Rusku. To z návrhu nakonec vypadlo, i tak se ale kritikům nelíbí.

Poukazují například na možnost úřadů zrušit občanské sdružení kvůli administrativním chybám, povinné zveřejňování jmen dárců nebo záměr označovat některé z nevládních organizací jako lobbisty, a uvalit tak na ně byrokratické povinnosti. Kritici návrhu zákona se obávají, že úřady budou aktivním občanům ztěžovat život.

Ficova vláda návrh ve středu odsouhlasila. Menší vládní strana Hlas-sociální demokracie chce v zákoně ještě provést úpravy, zatím ale není jasné, čeho by se měly týkat. Parlament má o něm jednat příští středu.

Podle spisovatele a sociologa Martina Bútory jde zákon proti odkazu protikomunistické revoluce z listopadu 1989. Ani expremiér Vladimir Mečiar si podle něj nedovolil schválit „takový strašný zákon jako ten, který se právě chystá“, řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme