Očkování chronicky nemocných je podle ministerstva na prakticích. ‚Nevědí o tom,’ reaguje Pacientská rada
Ještě v prosinci bylo v plánu, že se chronicky nemocní budou hlásit k očkování sami. Po čtvrt roce ale ze strategie vypadli. Nově o nich podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové rozhodují praktičtí lékaři. Co mají ale dělat ti, jejichž doktoři se k vakcinaci nepřihlásili. To podle zástupce Pacientské rady Roberta Hejzáka není jasné. „Lékaři o tom bohužel navíc nevědí,” řekl serveru iROZHLAS.cz. Chce proto s resortem znovu jednat.
Původní očkovací strategie uveřejněná v srpnu uváděla, že se chroničtí pacienti budou hlásit k očkování sami, a až po registraci poté doloží lékařskou zprávu. Na začátku března se ale plán změnil. Nemocní z pořadníku vypadli a k očkování se nově dostanou jen přes své praktické lékaře.
‚Několik stovek zbytečných úmrtí.‘ Chronicky nemocní pacienti vypadli z pořadníku na očkování
Číst článek
Ministerstvo zdravotnictví ale chybu popírá, podle mluvčí Barbory Peterové jsou takoví lidé stále „vysokou prioritou”.
„Ubezpečujeme, že na nikoho se nezapomnělo, již nyní jsou očkováni jako hospitalizovaní a dispenzarizovaní pacienti na základě zhodnocení rizika lékařem, tedy nyní jsou prioritní skupina spolu se seniory nad 70 let u praktických lékařů,” napsala serveru iROZHLAS.cz s tím, že resort s organizacemi průběžně komunikuje.
Národní asociace pacientských organizací ale upozorňuje, že původní systém byl pro nemocné jednodušší a srozumitelnější. Jeden ze zástupců Národní asociace pacientských organizací Robert Hajzák zároveň upozorňuje, že ne všichni praktici a centra specializované péče o možnosti vědí. Navíc nedostali žádné instrukce.
„Chápeme to celé tak, že to není o tom, že by lékař nejlépe znal toho pacienta, ale že je to asi jediný způsob, jakým ministerstvo chce, aby někdo ověřil skutečnou diagnózu,” řekl pro server iROZHLAS.cz.
‚Netrváme na původní verzi‘
Proč tedy podle něj resort změnil praxi? „Máme indicie, že ministerstvo to vyhodnotilo jako nedostatečný systém prokázání zkušeností k diagnóze,” popsal.
Plán, který ministerstvo před několika dny vyvěsilo, je podle něj navíc „výrazně užší”. „Někteří pacienti tam vypadli a navíc ta brožura koluje ve více verzích, Středočeský kraj měl jinou, kde byly jiné diagnózy,” dodal.
Pacientská rada tak chce příští týden o věci znovu jednat s ministrem Janem Blatným (za ANO) a přimět ho k jinému řešení. „Netrváme na té původní verzi, navrhovali jsme případně, aby se šlo cestou e-žádanek nebo kódů jako pro učitele. Ta cesta, že si každý pacient musí očkování vykomunikovat u praktika, nám přijde nešťastná, protože těch lidí nebude málo a lékaři o tom bohužel nevědí,” vysvětlil.
Očkování už má 104 dětí. Kromě mladých zdravotníků i ty s nemocí motýlích křídel či s cystickou fibrózou
Číst článek
Asociace se obává i toho, že ne všichni praktici očkují. Zatím se do procesu podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zapojilo čtyři tisíce ordinací praktických lékařů z celkových asi 5500.
‚Nemáme vakcíny‘
Podle Šonky praktičtí lékaři informaci o chronicky nemocných dostali. Problém nevidí ve změně metodiky, ale především v nedostatku vakcín pro praktické lékaře.
„V tuto chvíli je nefér říkat pacientům s chronickými nemocemi, že se mají očkovat u praktického lékaře, protože většina praktických lékařů v tuto chvíli nemá žádné vakcíny pro své pacienty,“ uvedl Šonka pro iROZHLAS.cz.
„V Plzeňském kraji se rozjelo očkování praktiků od 1. března a po týdnu usilovné práce je výsledkem, že očkuje jeden praktický lékař. Dalších deset, kteří měli začít očkovat, zatím nemají vakcínu. Při tomhle způsobu distribuce vakcíny praktickým lékařům bude trvat několik týdnu, než se zapojí všichni,“ dodal.
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů je očkování u praktiků logické. „Pokud praktický lékař uzná, že ten pacient je skutečně ten chronický, který má být očkován, tak by ho mohl rovnou naočkovat,“ vysvětluje postup, který je podle něj pro lékaře i pacienty nejjednodušší.
Někteří chronicky nemocní se k očkování dostali už během ledna, vakcínu jim nabídla třeba Fakultní nemocnice Brno a pražská Nemocnice Na Bulovce. Jak informoval server iROZHLAS.cz, právě díky nim se dostalo i na několik děti s cystickou fibrózou nebo takzvanou nemocí motýlích křídel.