Organizátor konferencí Univerzity Karlovy lhal o jejich financování Čínou. Po odhalení rezignoval

Čínská ambasáda proplatila 1,2 milionu korun na konferenci Česko-čínského centra Univerzity Karlovy v Praze. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Peníze získala soukromá firma tajemníka centra Miloše Balabána, který konference spoluorganizoval. Balabán na svůj post rezignoval, potvrdil Radiožurnálu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Ten také uvedl, že o transakcích nevěděl.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:20 25. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univeriza Karlova

Financování Balabánova střediska začal řešit akademický senát Fakulty sociálních věd UK. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Na začátku září požadovala Balabánova firma Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o., po čínské ambasádě, aby proplatila fakturu za 600 160 korun. Stejné jméno přitom nese výzkumné středisko Univerzity Karlovy, jemuž předsedal Balabán a které akci se záštitou univerzity pořádalo. Podle organizátorů konference ambasáda konferenci skutečně financovala.

Zima se omluvil za smlouvu s Home Creditem, odstoupit nehodlá. Dohodl se senátem, že zřídí komisi

Číst článek

„Částky od velvyslanectví Čínské lidové republiky byly alokovány na úhradu přímých nákladů spojených s konferencí,“ potvrdil Radiožurnálu Libor Stejskal, který s Balabánem firmu spoluvlastní. Balabán vystavil čínské ambasádě fakturu za konferenci i v loňském roce. Své další klienty a výši příjmů z podnikání firma odmítá zveřejnit.

Nepřijatelné podnikání

„Nemám žádné informace o tom, že by se společnost SBP jakkoliv podílela na financování univerzity či s ní měla uzavřenu nějakou smlouvu o spolupráci, uvedl v prohlášení rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Okamžitě poté, co jsem se o těchto informacích z médií dozvěděl, jsem zadal prověření veškerých aktivit Střediska bezpečnostní politiky včetně auditu financování konferencí, které mělo toto centrum v gesci, pořádalo je či se na nich podílelo.“

Financování Balabánova výzkumného Střediska bezpečnostní politiky začal řešit akademický senát Fakulty sociálních věd UK, pod kterou oficiálně spadá. Podle děkanky fakulty Alice Němcové Tejkalové je takové podnikání nepřijatelné, uvedl server Aktuálně.cz.

Akademici z Přírodovědecké fakulty vyzvali rektora Univerzity Karlovy Zimu k odstoupení

Číst článek

V reakci na případ spustila fakulta audit, který má hospodaření střediska kontrolovat. „Audit Fakulty sociálních věd zkoumá vztah společnosti SBP k fakultním akcím, které pořádá Středisko bezpečnostní politiky,“ řekl Radiožurnálu její mluvčí Jakub Říman. Fakulta podle něj požádala SBP o forenzní audit. „Vzhledem k tomu, že podklady pro audit dodané vedením firmy považujeme za nedostatečné, požádali jsme tuto společnost o provedení forenzního auditu všech příjmů a výdajů spojených s konferencemi nezávislou a renomovanou auditorskou společností. Další jednání o parametrech auditu se budou konat příští středu,“ dodal.

Balabán se v pátek sešel s Němcovou Tejkalovou a vedení Střediska bezpečnostní politiky opustil. Němcová Tejkalová podle Římana požádala ředitele Institutu politologických studií, aby po dobu šetření ustanovil dočasné vedení střediska někým, kdo není jeho zaměstnancem. Česko-čínskou konferencí se audit zabývat nebude. Podle Němcové Tejkalové totiž jde o záležitost rektorátu.

Středisko bezpečnostní politiky pořádá konference zaštítěné Univerzitou Karlovou pravidelně. Je mezi nimi například Pražská bezpečnostní konference, jejíž účastníci se potkávají s vlivnými českými zákonodárci, diplomaty či pracovníky bezpečnostních složek.

Ovlivňování veřejného mínění

O aktivity Miloše Balabána se již před začátkem jeho spolupráce s univerzitou zajímala Bezpečnostní a informační služba kvůli jeho IX. Pražské bezpečnostní konferenci, pořádané v listopadu 2013. Podle kontrarozvědky šlo o ukázku toho, jak mohou cizí mocnosti ovlivňovat veřejné mínění v Česku.

‚Jsou paranoidní.‘ Univerzita Karlova reaguje na kritiku spolupráce s Home Creditem: Není se čeho obávat

Číst článek

Mluvčí BIS Ladislav Šticha se k aktuálním zjištěním ohledně Miloše Balabána vyjadřovat nechtěl. „I pokud bychom se o tuto osobu a organizaci zajímali, tak je to natolik čerstvé, že v tuto chvíli k tomu žádné informace podat nemohu,“ uvedl.

Bezpečnostní informační služba podle něj opakovaně upozorňuje veřejnost na to, že je potřeba být ve vztahu zejména k Číně ostražitý. „Týká se to například nabídek obchodní nebo akademické spolupráce a pozvání do Číny,“ objasnil. „O Číně se obecně ví, že žádné její kroky na zahraniční půdě nejsou náhodné. I v případě, že sem například přijede čínská delegace a zajímá se například o některé průmyslové informace nebo informace z akademického prostředí je potřeba se mít na pozoru,“ řekl Radiožurnálu Šticha.

gak, och, lio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme