Co soudí o ilegální párty u Osečku prezidentští kandidáti? Policie měla přitvrdit, míní řada z nich

Nelegální párty u Osečku z konce července vzbudila nebývalý zájem médií i veřejnosti. Server iROZHLAS.cz se proto na akci, které se zúčastnily tisíce příznivců freetekna, jednoho ze subžánrů techna, zeptal i uchazečů o úřad prezidenta. Co si o podobných akcích myslí a byl podle nich postup policie na louce poblíž Poděbrad adekvátní?

Anketa Oseček / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Párty u Osečku se o posledním červencovém víkendu zúčastnily tisíce lidí

Párty u Osečku se o posledním červencovém víkendu zúčastnily tisíce lidí | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Je nepřijatelné bez souhlasu vlastníka zabírat majetek,“ prohlásil třeba exšéf Akademie věd Jiří Drahoš. Mírnější slova volil textař a podnikatel Michal Horáček, podle kterého alespoň návštěvníci nikoho nerušili ze spaní.

Ankety se zúčastnil také prezident Miloš Zeman, jehož pohled prezentoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Člověk prostě nesmí být sobec, i když se chce nevázaně bavit," prohlásil například.

Co dunělo na párty u Osečku? Tvrdit, že techno, je jako zaměňovat Bowieho s Vondráčkovou

Číst článek

To aktivistka a herečka Jana Yngland Hrušková kritizuje postup policie, jako málo důrazný. „Škodu lidem nejspíš nikdo nenahradí,“ řekla. Razantnější zákrok by uvítal i pedagog Marek Hilšer, hudebník Petr Hannig nebo právník Karel Štogl.

Zájemci o post prezidenta, kterého si lidé v historicky druhé přímé volbě zvolí už zhruba za půl roku, odpovídali na dvě anketní otázky:

  1. Co soudíte o zásahu policie na místě párty? Měla podle vás při vyklízení prostoru postupovat důrazněji?
  2. Co si o podobných akcích myslíte?

Prezident Miloš Zeman
Na dotazy odpovídal hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

1. Jde zcela jistě o téma, které není jednoduché. Mnozí lidé ještě dnes mají v paměti dění spojené s akcí CzechTek, kdy policie čelila velké vlně kritiky. Pan prezident proto nebude rozhodnutí policejních složek nepoužít tvrdou sílu podrobovat veskrze kritickému pohledu. Klíčová se pro budoucnost jeví snaha o lepší informovanost z prostředí nelegálních technoparty, aby se podařilo zavčasu srocení na soukromých pozemcích, a tím vzniku škody, o obtěžujícím hluku nemluvě, předcházet.

2. Pokud jde o druhou otázku, nejde o nový fenomén. Jeho historie sahá do počátku devadesátých let. A určitě nemůžeme mít jistotu, že se podobné akce nebudou opakovat. Někteří mladí lidé prostě mají tendenci činit věci nonkonformní. To ale neomlouvá nesporný fakt, že v důsledku takových akcí trpí újmu lidé v okolí a je poškozován soukromý majetek. A to je třeba mladým lidem trpělivě vysvětlovat. Člověk prostě nesmí být sobec, i když se chce nevázaně bavit. 

Jiří Drahoš
Fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek

1. Oceňuji práci policie a antikonfliktního týmu, protože přispěli k ukončení nelegální akce dřív, než sami organizátoři plánovali, a to bez jakéhokoliv násilí. Rovněž oceňuji, že policie umožnila účastníkům opustit akci, aniž by byla ohrožena bezpečnost na silnicích. Věřím, že policie dokáže organizátory akce vypátrat a následně i ve spolupráci s majiteli pozemků a jejich pojišťovnami po vyčíslení škod obvinit.

2. Je nepřijatelné, aby bez souhlasu vlastníka kdokoli zabíral nebo i ničil jeho majetek.

Michal Horáček
Spisovatel, textař a vystudovaný antropolog

1. Docházelo k nějakému násilí? Došlo k jednání, které by někoho ohrožovalo? Jestli ne, nevidím důvod, proč by policie měla být důraznější. Ostatně pokud by postupovala razantněji, problém by tím spíš vytvořila, jak ostatně víme z podobných akcí v minulosti. 

Textař a skladatel Michal Horáček | Foto: Filip Jandourek

2. Je dobré vzít v úvahu, zda podobně hlučná produkce bude rušit někoho ze spaní. To se v tomto případě podle všeho nestalo a organizátoři záměrně akci uspořádali daleko od lidských obydlí. Současně bych uvítal, aby od vlastníka pozemku včas získali souhlas s použitím plochy, vždyť je to jeho majetek. Vlastník by tím zároveň získal jasného partnera k jednání, pokud by vznikly nějaké škody. Nicméně pokud mám správné informace, tak účastníci těchto akcí mají ve zvyku po sobě uklízet. Doufám, že se to stalo i tady.

Marek Hilšer
Vysokoškolský učitel, výzkumník a politický aktivista

1. a 2. Základem demokracie je svoboda. Svoboda v sobě ale zahrnuje obrovský díl odpovědnosti a respektu ke druhým. Tento respekt je mimo jiné vyjádřen dodržováním pravidel a zákonů. V opačném případě se demokracie zvrhne v anarchii. Pokud organizátoři a účastníci technopárty porušili zákon, musí policie zakročit. A to všemi legálními prostředky.

Miroslav Sládek
Pravicový politik a bývalý předseda parlamentních republikánů

1. Policisté by asi zasáhli, protože tam ti účastníci porušili zákon hned několikrát. Problém je v tom, že se policisté obávají zasáhnout, protože by byli vystaveni i služebnímu postihu. Vzhledem k tomu, o jaké složení účastníků se jednalo, neziskovky by zcela jistě spustily hysterický povyk na téma pošlapávání lidských práv. Na druhou stranu dnes již začíná převládat názor veřejnosti vycházející z osobních zkušeností s policií. Podle toho je policie vlastně k ničemu. Když policii potřebujete, není nikde nikdo. Zato když špatně zaparkujete, tak jsou tam hned. Takže pomáhat a chránit, nebo otravovat a škodit? Úplně mne však dostalo prohlášení velitele zásahu, který prohlásil, cituji, "budeme monitorovat a vyčkávat". Možná by to mohl být nový nápis na policejní auta, který nejlépe charakterizuje přístup policie v posledních letech.

2. Jestliže si řádně pronajmou prostor nebo využijí vlastní pozemek, kde nebudou ničím rušit okolí, tak ať klidně řvou, fetují až do úplného zblbnutí, pokud je to ovšem vzhledem k jejich duševnímu stavu ještě vůbec možné.

Jana Yngland Hrušková
Aktivistka, zpěvačka a herečka

Kandidátka na prezidentku, aktivistka, zpěvačka a herečka Jana Yngland Hrušková | Foto: archiv Jany Yngland Hruškové

1. Tato akce ukazuje, jak je naše policie neschopná řešit velké věci. Vlastně se bojí, co kdyby náhodou a tak dále. Tak se zničí majetky lidem a pravděpodobně jim škodu nikdo nenahradí. Naše policie by se měla učit chovat razantněji a použít své pravomoci. Klidně zatýkat. Když mohou zatýkat na demonstracích, proč tedy ne tady? Za chvíli si tu bude každý dělat, co chce, a policie bude jen přihlížet, jako to dělá v celé západní Evropě. Migranti je ohrožují nožem a sedm policistů není schopno chytit jednoho migranta. Jsem moc zvědavá, co se bude dít, až tu budou lidé ohrožovat naše životy. Jak bude policie jednat. Budou jen bezmocně přihlížet? Policie ani v Praze nestíhá činy vandalismu. Tento vývoj v naší společnosti není nic dobrého. Slušné chování znamená i to, že nevniknu na cizí pozemek a neničím tam svévolně a zbytečně majetek druhého. Nebo že nesundám zástavu z Hradu a nepověsím trenky. Mladí lidé okolo 30 let ztrácejí všechny zábrany. Sprejování je také známka toho, že si ničeho neváží. Stupeň drzosti a egoismu stoupá. Tolerance tohoto vývinu způsobí úpadek celé společnosti.

2. Kdyby byla akce uspořádána na místě, které není možné nijak zničit, ale hlavně kdyby byla nahlášená, není problém. My tu máme povinnost hlásit akce. Proč bychom to měli tolerovat?

„Máme tu právní stát či nikoliv? Pokud ano, tak policie musí konat v případě porušení příslušných zákonů.“

Petr Hannig (Hudebník)

Karel Štogl
Právník a někdejší šéf kabinetu vlády Jiřího Rusnoka

1. Policie měla být důraznější. Ale člověk, který nebyl na místě, může jen obtížně posoudit možné následky důraznějšího postupu. Vzpomínám si na technoparty rozehnanou na pokyn premiéra Paroubka (dříve ČSSD a LEV 21- pozn. red.), kde té důraznosti bylo až moc.

2. Respektuji přání lidí bavit se různým způsobem, vždy to však musí být v souladu se zákony. Nerespektování zákonů je cesta k nebezpečné anarchii.

Petr Hannig
Hudebník a předseda strany Rozumní, která zamýšlí kandidovat ve volbách do sněmovny

Pořadatel ilegální párty: Musela proběhnout, lidé se těšili. Majiteli louky jsme nabídli peníze

Číst článek

1. Měla být rozhodně důraznější. Všechny podobné i jiné akce podléhají oznamovací povinnosti a vyžádání povolení od majitelů pozemků. Nic z toho nebylo dodrženo. Máme tu právní stát či nikoliv? Pokud ano, tak policie musí konat v případě porušení příslušných zákonů.

2. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Evidentně svoboda obyvatel okolních obcí či obce samotné byla porušena neadekvátním a pro noční hodiny neobvyklým hlukem. Kde byly neziskovky zabývající se ochranou ptactva a zvířectva? Kde jsou jejich protesty?

Igor Sládek
Podnikatel z Náchoda

1. K tomu se opravdu specificky vyjádřit nemohu, neznám detaily policejní akce a nemám nyní čas si je zpětně zjistit.

Podnikatel Igor Sládek oznámil v inzerátu Lidových novin kandidaturu na prezidenta loni v červnu | Foto: ČRo | Zdroj: Český rozhlas

2. V každém případě musí být vymáháno právo na ochranu soukromého vlastnictví. Je to jedno ze základních práv demokratické společnosti. Není proto možné, aby jakákoliv skupina lidí stála nad právem majitelů a mohla toto právo ignorovat či porušovat. Majitelé nemají jen práva k majetku, do kterého investovali oni sami, či jejich předci, ale i povinnosti jako je jeho údržba, bezpečnost nebo placení daní. Tyto povinnosti jsou po nich vymáhány ze zákona. Proto je naopak zákon musí chránit při ochraně jejich majetku. A jaký by to byl zákon, kdyby existovaly skupiny, které by jej ze svého vlastního rozhodnutí mohly ignorovat? Jestliže máme zákony, které korespondují se základními principy nejen práva a demokracie, ale i selského rozumu, pak je třeba takové zákony dodržovat a jejich porušování nekompromisně stíhat. Pokud existují tisíce či desetitisíce příznivců této hudby, určitě by si tito lidé měli být schopni pořídit své vlastní pozemky, o které by se starali a na kterých by pořádali své srazy. Samozřejmě při dodržování dalších principů spoluobčanského soužití.      

Emil Adamec
Sochař žijící v Hong Kongu

1. Policie postupovala v souladu s platnými zákony. Nedošlo k hrubému násilí a ze strany policie bylo učiněno vše proto, aby tato akce byla v rámci platných zákonů zrušena. Policie nesmí být ve svém postupu vyklízení prostoru důraznější, protože nejsou uzákoněna jasná pravidla pro účastníky takovéto akce a účastnící takovéto akce pouze konali ve stylu “co není zakázáno, to jest povoleno”.

Párty u Osečku

Na párty u Osečku poblíž Poděbrad se o posledním červencovém víkendu sjelo podle odhadů policie až 6000 lidí. Policisté akci od začátku monitorovali, ukončit ji předčasně se jim ale i přes opakované výzvy nepodařilo. Hlasitou hudbu tak v širokém okolí bylo slyšet tři dny. Jak řekl serveru iROZHLAS.cz pod podmínkou anonymity jeden z organizátorů akce, původně byla snaha zajistit pozemek legální cestou. To se ale pořadatelům nakonec nepodařilo, rozhodli se tak obsadit louku na Nymbursku.

2. Vzhledem k tomu, že nejsou uzákoněna jasná pravidla týkající se takovéto akce, podpořím přijetí zákona (podobně jako stále platný zákon z roku 1994 ve Velké Británii), který bude předcházet pořádáním takovýmto akcím.

Josef Toman
Stratég a aktivista

1. Jsem toho názoru, že by stát měl dát bezplatný prostor účastníkům technoparty. Když ho nedá, nezbývá jim nic jiného, než si ho někde vzít a přitom způsobit co nejméně problémů, což se tentokrát pravděpodobně stalo.

2. Jsem absolutně proti tomu, co se přihodilo za vlády Paroubka, kdy policejní šéf Jaromír Kníže dovolil či nařídil policii, aby brutálně zasáhla proti účastníkům technoparty. Myslím, že to bylo na Tachovsku. Nemluvě o této události, je to člověk, který se dopouštěl trestných činů či je kryl, a kterého kryje jeho přítel či expřítel Chovanec. Spíše Kníže by měl být odvláčen za mříže, ne účastníci technoparty. Namísto toho byl po brutálním zásahu policie na technoparty povýšen, i když nevím, za jakou dobu.

kno, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme