Na pohřbu zesnulého s covidem může být otevřená rakev. Povinnost užití vaků ministerstva zrušila
Na covid-19 už v Česku od začátku epidemie zemřelo přes 9000 lidí. Jejich rodiny se musí vyrovnat nejen s odchodem blízkého, ale i s omezeními pro poslední rozloučení. Ještě nedávno mezi ně patřilo i doporučení pohřbívat mrtvé s koronavirem v plastovém vaku. To však nyní ministerstva zdravotnictví a pro místní rozvoj zmírnila.
Konkrétně resorty vypustily část, ve které původně radily, aby zdravotnická a sociální zařízení tělo zesnulého s koronavirem po smrti uložila do plastového vaku. Pohřební služby pak vak už neměly otevírat. Zesnulí tak teď můžou být pohřbení v běžné rakvi a při pohřbech je možné ji nechat otevřenou.
Dvakrát víc mrtvých, než je obvyklé. Úmrtí nejvíc přibylo na Vysočině, nejmíň v Praze
Číst článek
„Při dodržování hygienických opatření je možné tělo vystavit v otevřené rakvi. Ačkoli nebyl prokázán přesun nákazy z těla zemřelého, domníváme se, že pozůstalí by se měli těla zemřelého dotýkat pouze v jednorázových rukavicích,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.
Už v září Světová zdravotnická organizace vydala dokument, podle kterého neexistuje důkaz, že by manipulace s těly zemřelých s covidem představovala vyšší riziko nákazy. Česká ministerstva ale se změnou svých doporučení vyčkávala. Ještě na začátku listopadu resort pro místní rozvoj platnost původních doporučení potvrdil. Nakonec ale ministerstva pravidla upravila. Dál například nedoporučují zesnulého umývat, česat a oblékat.
Rozdílná praxe
Ministerstvo zdravotnictví však opakuje, že jde pouze o doporučení. Jestli se jimi budou řídit, je tak na pohřebních ústavech samotných. Podle Asociace soukromých pohřebních služeb jim zákon v manipulaci se zemřelým na covid nijak nebrání. Poradkyně pro pozůstalé Naděžda Špatenková ale upozorňuje, že v praxi se přístup pohřebních ústavů i nemocnic liší.
K nárůstu počtu nakažených covidem dojde za týden, říká šéf zdravotních statistiků Dušek
Číst článek
„Důležité je se informovat, než dojdeme ke konkrétní objednávce, a zeptat se pohřebního ústavu, jestli jsou ochotni a schopni podmínkám vyhovět. Pokud ne, vždycky je možné pohřební službu změnit,“ uvedla Špatenková.
S komunikací s pohřebními ústavy ale taky se zvládáním smutku můžou pozůstalým pomoct i poradci pro pozůstalé nebo nemocniční kaplani. Některé pohřební ústavy přenášejí obřad online a rozloučit se lidé můžou i symbolicky.
Rodina může také společnou vzpomínku třeba s přáteli zesnulého odložit na dobu, kdy epidemie ustoupí. Jak pracovat se smutkem a bolestí, které pozůstalí prožívají, radí například i psychologové hasičů ve videích, které zveřejnili na youtube.