ČR je i přes zákaz EU mezi zeměmi vyvážejícími mučící nástroje

I přesto, že Evropská unie v roce 2006 zakázala vývoz nástrojů, které mohou být využity k mučení, například zbraně vydávající elektrošoky či různé druhy pout, je možné, že se Česká republika stále podílí na vývozu podobných výrobků do zemí, kde jsou rutinně zneužívány k mučení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta pro vězně

Pouta pro vězně | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Alespoň to tvrdí zpráva Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International o které dnes jedná podvýbor pro lidská práva při Evropském parlamentu. Podle ní mnohé evropské podniky využívají nedostatků v zákonodárství a podílejí se stále na obchodování s mučícími nástroji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu, Matyáš Vitík, hájil stanoviska svého resortu ve Světě o desáté.

Zpráva kritizuje jmenovitě Německo a Českou republiku, které prý od roku 2006 povolily vývoz policejních zbraní a donucovacích prostředků do nejméně devíti zemí, kde jsou podle organizace zneužívány k mučení. Amnesty International žádá české úřady o vysvětlení.

Stanoviska ministerstev

Ministerstvo zahraničí, které žádosti o vývoz posuzuje ještě před konečným schválením ministerstvem průmyslu a obchodu, obvinění z protiprávního jednání už odmítlo. Hodnotí údajně každou žádost zvlášť a při posuzování země odbytu vychází ze zpráv EU, Spojených národů, vlastních diplomatických zdrojů i dat nevládních organizací.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu je pouze jedním článkem v řetězci celého schvalovacího procesu," hájí svůj resort mluvčí Matyáš Vitík a vysvětluje, že od žadatele, který chce vyvézt tyto nástroje do zahraničí obdrží žádost, zda může exportovat. Následně se spojí Ministerstvo průmyslu a obchodu s Ministerstvem zahraničních věcí, které musí dát závazné stanovisko.

"V případě že Ministerstvo zahraničních věcí z nějakého důvodu, kterým je i možné využití nástrojů k mučení, vydá nesouhlasné stanovisko s vývozem, tak povolení nevydáme," shrnuje proces mluvčí Vitík.

Objem a směr zakázky

Součástí žádosti o povolení k vývozu jsou i údaje, kam exportované zboží míří. V případě zmíněných nástrojů, které mohou být využity i k mučení lidí, putuje zakázka podle Vitíka nejčastěji ke složkám státu, tedy armádě a policii.

Objem vývozu tohoto sporného zboží se dle slov mluvčího ministerstva dá počítat na desítky až stovky. Jedná se především o paralyzéry a pepřové spreje.

Mučící nástroje směřují především do Kamerunu, Pakistánu a Moldávie. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu se ale nejedná vždy jen o takzvaně konfliktní země. Dalšími kupujícími jsou i Chorvatsko, Izrael a USA.

Horký brambor zodpovědnosti

"Povolovací licence jsou vydávány na základě zákona, který reaguje na nařízení rady Evropské unie, navíc tady máme stanoviska Ministerstva zahraničí. Myslím si proto, že kontrola je dostatečná," říká mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu.

V případě, že by se podezření Amnesty International potvrdilo, zůstává podle Matyáše Vitíka chyba na straně Ministerstva zahraničí: "Finální stanovisko, souhlasné nebo nesouhlasné, vydává Ministerstvo zahraničních věcí."

V roce 2007 Ministerstvo průmyslu nepovolilo vývoz elektrických paralyzérů do Ázerbajdžánu a v roce 2008 nebyl povolen vývoz těchto výrobků do Íránu. Obě žádosti byly ale podle Vitíka zrušeny právě na základě negativního stanoviska Ministerstva zahraničních věcí.

Václav Sochor, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme