Očekává se, že bude nasazovat software k rozpoznávání obličejů k identifikaci hledaných osob, hlídat sociální média a také analyzovat záznamy z bezpečnostních kamer v reálném čase.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Lidskoprávní organizace vyzvaly Macrona, aby při schůzce se Si Ťin–pchingem vyzval k propuštění ujgurského intelektuála Iljhama Tohtiho, který je už deset let v čínském vězení.
Slovenský parlament v úterý schválil v prvním čtení novelu, která mění pravidla pro nevládní organizace. Například o financích ze zahraničí budou muset informovat už ve svém názvu.
Původní návrh počítal dokonce s trestem smrti. Podle parlamentu je cílem zákona ochrana náboženských hodnot. Zákon kritizují obhájci lidských práv i americké ministerstvo zahraničí.
„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty International o situaci uprchlíků v Česku.
Popravy se teď odehrávají po celém Íránu. Podle norské lidskoprávní organizace Hengaw bylo za prvních devět listopadových dnů popraveno nejméně 45 lidí.
Amnesty International poukazuje na to, že hlavní odběratelé sledovacích softwarů jsou zejména nedemokratické režimy, které je používají ke sledování svých odpůrců.
Až 70 procent obětí se nedokáže v kritickou chvíli bránit, jejich přirozená psychologická reakce je „zamrznutí“ a pak jen těžko dokazují, že před samotným znásilněním jasně řekly, že si sex nepřejí.
„Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.
Mnoho odsouzenců, byť řádově nižší počty, posílají na smrt také Írán, Saúdská Arábie, Egypt a USA. Tresty smrti uplatňovalo na 20 zemí, šest států loni absolutní trest zcela nebo částečně zrušilo.
„Po rozsudku jsem se dozvěděla, že soudkyně mého případu byla povýšena. Měla jsem pocit, že to není spravedlivá hra. Nezáleželo na tom, co řeknu u soudu, výsledek by byl stejný,“ říká Wydrzyńská.
„Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto,“ uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění.
„Pomohla jsem Anně, když ji nikdo jiný už nechtěl pomoci. To je lidskost, které se nezřeknu. Nebudu se stydět, anebo pokládat to, co jsem udělala, za zločin,“ zdůraznila Wydrzyńská u soudu.
Podle některých odborníků i podle lidskoprávních organizací by definice znásilnění měla být v trestním zákoníku založena na absenci souhlasu. Nynější znění definice pojednává o donucení násilím.
„Dětský certifikát by byl osvědčení, kterým se budou prokazovat lidé, kteří by chtěli pracovat s dětmi. Šlo by o jakousi zvláštní část rejstříku trestů,“ popisuje Taťána Malá.
I mýtus, že násilníkem je nejčastěji neznámá nebo cizí osoba, postupně slábne. Přesto se jednalo o odpověď, kterou vybralo největší procento dotázaných.
Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19.
Společnost Maxar Technologies zveřejnila satelitní snímky města ve chvíli, kdy se objevují zprávy o tom, že Rusko pomalu buduje své obranné pozice v Mariupolu.
„Píšu ti tento dopis nejen proto, že vím, že jsi vězněný nespravedlivě, ale také proto, aby až ti budou tvrdit, že na tobě nikomu nezáleží, tak věř, že záleží,“ stojí ve spotu Maratonu psaní dopisů.
Ruský režim násilně deportoval obyvatele z anektovaných území na Ukrajině, uvádí nová zpráva organizace Amnesty International, jejíž pracovníci vyslechli svědectví 88 ukrajinských obyvatel.
Íránci v ulicích protestují od září, kdy v policejní vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Velení íránské policie ve středu oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování.
Podle Reuters je to jeho zatím nejrazantnější výrok namířený k demonstrantům. Při pátečních střetech přišel o život jeden příslušník revolučních gard a jeden člen dobrovolných oddílů basídžů.
Nová zpráva Amnesty International popisuje násilí, které lotyšský režim páchá na běžencích, kteří se snaží dostat do EU přes Bělorusko. Lotyšsko vše popírá a zpochybňuje věrohodnost organizace.