Čtyřicet procent českých vysokoškoláků neplánuje studovat v zahraničí, uvádí průzkum
Téměř 40 procent českých vysokoškolských studentů nechce na studijní pobyt do zahraničí nebo nad tím váhají. Vyplývá to z průzkumu společnosti GTS Alive. Mezi hlavními důvody, proč nevyjet, uvádějí studenti obavy z uznání předmětů na své škole či peníze. Uskutečnit zahraniční studijní pobyt plánuje asi 44 procent vysokoškoláků, necelá pětina ho absolvovala. Průzkumu se zúčastnilo 815 vysokoškoláků, informovalo v pondělí GTS Alive.
„Jako hlavní důvody, proč se jim nechce třeba ani na jeden semestr vyjet, studenti uváděli obavy z uznání předmětů, finanční faktory nebo partnerský vztah. Dosti často se ale objevoval třeba i strach z neznámého. Přitom studenti, kteří už se ze zahraničí vrátili, hodnotí z 95 procent svou zkušenost pozitivně,“ řekl ředitel GTS Alive Radek Schich.
Jak podpořit vzdělání na odborných školách? Pomoci žákům i učitelům získat praxi v zahraničí
Číst článek
Většina těch, kteří již nějaký studijní pobyt v zahraničí absolvovali, vyjela v programu Erasmus+, vyplynulo z průzkumu. Studenty, kteří se zahraničního pobytu zúčastnili, k výjezdu nejvíce motivovaly nové životní zkušenosti a rozšíření životních obzorů.
Uváděli také cestování a poznávání nových destinací, touhu po větší samostatnosti nebo po odpočinku od ČR. Možné studijní přínosy zahraničního pobytu byly hlavní motivací pro desetinu vysokoškoláků.
Osm z deseti českých studentů nemělo v zahraničí při studijním pobytu žádnou brigádu ani jiný zdroj příjmu. Pravidelnou brigádu si našlo 11 procent. Pobyt vysokoškoláci platili hlavně ze stipendií a grantů – primárně z programu Erasmus+. Dalšími hlavními zdroji financí byly rodinná podpora a vlastní úspory, vyplývá z průzkumu.
Nejvíce absolventů studovalo ve Španělsku
Nejvíce oslovených vysokoškoláků absolvovalo studijní pobyt ve Španělsku. Oblíbené je podle průzkumu i Portugalsko, často vyjíždějí studenti i do Francie, Německa či severských zemí. Asi 80 procent studentů se domnívá, že jim absolvované studium v zahraničí pomůže v budoucí kariéře, opačný názor má sedm procent.
Uhl: EU dává víc peněz do zemědělství než do vzdělávání. Rozpočet Erasmu by se měl zpětinásobit
Číst článek
Více než dvě pětiny studentů hodnotí katedru, na které studovali v zahraničí, stejně kvalitně jako svou domovskou. Zahraniční vysokou školu oproti své české preferovala necelá třetina, hlavními důvody byli tamní pedagogové, moderní metody výuky či výukové prostory.
Názor na zahraniční zemi, kde studovali si při pobytu vylepšilo téměř 60 procent studentů, deset procent si ho zhoršilo. Názor na Česko při pohledu ze zahraničí si zlepšila více než třetina studentů, zhoršilo si ho 15 procent, ukázal průzkum. Téměř u poloviny zůstal názor na Česko stejný.
Asi 30 procent studentů nemá podle průzkumu dostatečné informace o zahraničních pobytech. Většina vysokoškoláků zná program Erasmus+, povědomí o dalších možnostech je mnohem menší, ukázal podle společnosti průzkum.
Téměř 80 procentům studentů přijde výběr zahraničních studijních výjezdů a programů, na které má jejich škola smlouvy, kvalitní.