Spolek Milion chvilek nejenže se ocitl pod palbou i z řad svých podporovatelů za to, že Blažka nenechali na své akci promluvit, ale objevily se i úvahy, že éra Milionu chvilek skončila.
Akci, nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat, pořádají spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina.
Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda zohlednil rozhodnutí Nejvyššího soudu, které bylo vyhlášeno až poté, co pražský městský soud nepravomocně přiznal spolku nárok na omluvu.
Dobrovolníci spolku omotali vybrané objekty veřejného prostoru, třeba autobusové zastávky nebo kašny žlutou exekuční páskou, uvedla mluvčí spolku Hana Strašáková.
Švejdar uvedl, že ho vyjádření středočeské policie nemile překvapilo. „Sousloví ‚nepovolené shromáždění‘ se v žádném vyjádření české policie vůbec nemělo objevit,“ doplnil.
Podle policie se kvůli namalování křížů na náměstí v Průhonicích dobrovolníci ze spolku neohlášeně shromáždili. Milion chvilek se brání, že akce proběhla v rámci výjimky ze zákona.
Odpoledne pak na autogramiádu premiéra dorazili odpůrci protikoronavirových opatření. Policie potvrdila, že zadrželi jednoho člověka. Na místě je také několik těžkooděnců.
Akci nazvanou Společně za Bělorusko pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii a iniciativa Masaryk. Lidé měli vedle běloruských vlajek také několik transparentů.
Demonstranti před budovou ministerstva spravedlnosti pískali a skandovali výzvy k demisi. Benešové zde také zanechali rezignační dopis, který pro ni napsali.
Benešová už nemá čas vymýšlet čerstvé vyšetřovací verze vrbětických výbuchů, čímž jen přidělávala vrásky premiéru Andreji Babišovi. Teď se soustředí na hledání nejvyššího státního zástupce.
Vznik hnutí Minář oznámil v prosinci. Do konce března mělo hnutí nasbírat 100 tisíc podpisů, získalo jich jen 40 000. Ke konci března tak uvedlo, že končí a podpoří jiné opoziční demokratické strany.
Asi není v Česku nikdo, kdo by v posledních dnech neviděl fotografie Staroměstského náměstí pokrytého kříži za oběti covidu. Tento pietní akt jde však snadno zneužít k vlastním mocenským zájmům.
„Celá ta akce je úžasná. Kroky vlády jsou ale šílené,“ míní Helena Kovaříková. Květiny přišla na Staroměstské náměstí položit za svého bratrance z Karlových Varů, který podlehl koronaviru.
„Je to rok, co v Česku zemřel první člověk na covid-19. Připomeňme si ve 12 hodin minutou ticha památku všech těchto obětí,“ uvedl pražský magistrát na sociálních sítích.
V roce 2018 Babiš ve sněmovně prohlásil, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Ve vyhrocené sněmovní diskusi mu tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.
Nová politická strana aktivisty Mikuláše Mináře začíná dostávat jasnější obrysy. Může se mu v parlamentních volbách příští rok podařit oslovit voliče, pro které současná opozice není variantou?
„Chci, aby pravidla platila pro každého. To se dnes neděje a já vím, jak to zařídit,“ říká v rozhovoru někdejší ředitel Transparency International David Ondráčka, který se stal tváří hnutí Lidé PRO.
„Naše země je v krizi. Zasekla se, přešlapuje na místě. Příčinou je stav naší politiky. I ta je v krizi. Musí přijít něco nového,“ uvedl Mikuláš Minář ve videu na webu.
Ještě ve čtvrtek Blatný nechtěl informaci potvrdit. V pátek na tiskové konferenci vlády poté uvedl, že ho otázka zaskočila, ale že nechce být ten, kdo lže, a svůj podpis potvrdil.
„Sníme o zemi s kvalitními politiky i aktivními občany. Sníme o zemi rozkvétající: svobodné i zodpovědné, spravedlivé i bezpečné, o zemi, kde se na nikoho nezapomíná“ konstatují dokumenty.
„Žijeme v období, v němž se společenská atmosféra stala turbulentní a tedy ještě méně předvídatelná, než byla před tím. V takové situaci člověk udělá nejlépe, když se řídí svým vnitřním kompasem.“