Dětské kluby a centra jsou pro rodiče přes prázdniny často záchranou
Obliba příměstských táborů, mateřských center a klubů o prázdninách roste. Řada rodičů totiž řeší, kdo dva letní měsíce děti pohlídá. Překvapivě je ale o prázdninách daleko menší zájem o chůvy než ve školním roce.
Většina dětí má jasnou představu o tom, co by o prázdninách chtěly dělat. Možnosti rodičů jsou ale omezené. Paní Lence přes prázdniny pomáhá hlídat děti celá rodina i kamarádka.
„Asi tak měsíc před prázdninami musíme udělat plán prázdnin – kdy a kdo děti bude mít, abychom zkompilovali všechny dovolené členů,“ říká Lenka.
Někde mají rodiče štěstí, že mateřské školy a jesle nezavírají úplně. Například v Jablonci nad Nisou jsou školky otevřené první a poslední týden o prázdninách. Pak vždy jeden týden funguje jedna vytipovaná školka. Rodiče mohou využít ale jen čtyři týdny.
Redaktorka ČRo Tereza Bartůňková zjišťovala, jaké možnosti hlídání nabízejí radnice, kluby a soukromé školky
"Z psychologického hlediska je vhodné, aby si dítě alespoň na měsíc od školského zařízení odpočinulo a pobývalo s rodinou,“ vysvětluje vedoucí oddělení školství Zdeňka Květová.
Město začalo rodiče podporovat už před 4 lety, letos vyčlenilo kolem 60 tisíc korun. Rodičům, kteří se rozhodnou v Jablonci dát dítě do soukromého zařízení, magistrát přispěje 100 korunami na den.
„V předešlých třech letech to bylo bez omezení, takže se rodič mohl přihlásit i k více subjektům a podporu dostal na více týdnů. Letos z důvodu omezených finančních prostředků jsme podporu omezili jen na jeden týden, to znamená pět dní, tím pádem 5x100 korun,“ říká vedoucí oddělení školství Zdeňka Květová.
Právě různé kluby a centra jsou pro rodiče často přes prázdniny záchranou. Ale i tam je provoz omezený. Například Centrum předškolních dětí v Karlínském spektru v Praze má přes prázdniny otevřeno jen čtyři týdny.
„V podstatě je to takový předškolní příměstský tábor s tím, že děti tam jsou týden, od půl deváté do půl jedné. Dělá se vždy cílený program zaměřený na nějakou pohádku,“ říká Miroslava Nová.
Obliba příměstských táborů roste. Za cenu v průměru 100 korun na den mají děti několikahodinový program - někdy i včetně jídla.
Tradice podnikových táborů téměř vymizela. Jednou z výjimek je tábor studia Barrandov
Číst článek
Pro pracující rodiče malých dětí, kteří potřebují pomoc s hlídáním nepravidelně, jsou tu chůvy. Řešení to je i pro paní Janu. Chůvu jí pomohla najít radnice Prahy 4, která provozuje službu domácí hlídání:
„Naprostou náhodou jsem našla leták, tam jsem zjistila, že začínají se službou domácího hlídání. Obrátila jsem se na koordinátoru a díky tomu jsme vlastně získali chůvu, která nám hlídá dceru od jejich 11 měsíců.“
Paní Jana si také pochvaluje, že zaplatí méně, než kdyby si ji najala u soukromé agentury. Praha 4 totiž na projekt získala peníze z Evropského sociálního fondu. Překvapivě je ale o prázdninách o chůvy menší zájem než přes školní rok.
„Běžně hlídáme kolem 600 hodin za měsíc ve všech rodinách, který to ten měsíc využijí. O prázdninách hlídáme třeba 150 nebo 200 hodin. V podstatě to jsou ti naši pravidelní uživatelé. Nestalo se nám, že by nás někdo jen oslovil, aby využil službu na prázdniny, což jsme původně očekávali,“ říká Zichová.
Vyšší zájem o prázdninách zaznamenaly soukromé školky. Jen málo rodičů si ale jejich služby může finančně dovolit.