Dětské skupiny se obávají o stovky milionů z eurodotací. Peněz je dost pro všechny, uklidňuje ministerstvo

Třetina ze zhruba 300 takzvaných dětských skupin v Česku má obavy o svůj další osud. Napsali kvůli tomu petici na ministerstvo práce. Provozovatelé si nejsou jistí, jestli se jim na podzim podaří znovu získat evropské dotace. Jde o miliardu a 400 milionů korun. Ministerstvo uklidňuje, že podmínky upravilo tak, aby všichni současní provozovatelé mohli pokračovat. Příjem žádostí začne 2. listopadu.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve školce (Ilustrační snímek)

Děti ve školce (Ilustrační snímek) | Foto: Tolmacho | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Školkovné za plnou docházku do integrační školky Smíšek na pražských Vinohradech činí 3000 korun měsíčně. Z dvanácti dětí ho ale platí jenom čtyři. Ostatní děti jsou ze znevýhodněných rodin, a tak školkovné neplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětské skupiny se obávají, že nezískají eurodotace. Reportáž Václava Štefana

„Jsem samoživitelka. Nemám na zaplacení. Takže je to pro mě výhoda,“ řekla Radiožurnálu Lidie Květíková, maminka šestileté Báry.

Do školičky chodí i čtyřletý Martin, který má vývojovou vadu řeči. „Ve čtyřech letech nemluví. Do státní školky by mi ho nevzali. Tady mají holky víc času se dětem věnovat, činnostem jako je logopedie, práce s pejsky. I když je to vesměs socializační školka, tak jsou zaměřeni i na tenhle druh dětí,“ vysvětluje Martinova matka Lucie Jánošová.

Eurodotace pokrývají polovinu výdajů

Zařízení funguje jako dětská skupina a je podpořené evropskými fondy. Dotace od Evropské unie pokrývají zhruba 50 až 60 procent výdajů na provoz této dětské skupiny.

Dětská skupina

Dětská skupina je název pro specifickou formu péče o děti od 12 měsíců do 6 let. Jde o alternativu k oficiálním zařízením preprimárního vzdělávání, třeba školkám, která umožňuje docházku dětí nejméně v rozsahu 6 hodin denně. V dětské skupině může být nejvýše 24 dětí. V Česku je v současnosti přes 300 dětských skupin s kapacitou 4000 míst.

„Je to hodně velká částka, která by se hrozně špatně sháněla, abychom školky udrželi,“ říká ředitelka občanského sdružení Smíšek Vladislava Táčnerová. Má obavu, že se jim příště dotaci nepodaří získat. „Tam to bude asi: Kdo dřív to podá, ten to dostane,“ myslí si Táčnerová.

Podobnou obavu měla zhruba třetina všech provozovatelů dětských skupin v Česku. Na ministerstvo práce se proto v srpnu obrátili s peticí, aby upravilo podmínky pro pokračování dotací.

„Obávali jsme se, že nestihnou podat svojí dotační žádost včas, protože hlavním ukazatelem je čas podání. Mohlo by se stát, že žadatelé podají žádost pozdě a byli by předběhnuti novými subjekty, které vyčerpají finanční částku určenou pro tuto výzvu,“ vysvětluje autor výzvy a provozovatel několika dětských skupin Stanislav Kopečný.

O děti musejí pečovat alespoň půl roku

Ministerstvo práce a sociálních věcí podmínky dotací oproti těm z roku 2015 upravilo a navýšilo podporu na miliardu a 400 milionů korun. Většina peněz půjde na provoz stávajících dětských skupin. Mimo hlavní město to bude 935 milionů a v Praze 170 milionů korun. Podmínkou ale je, aby zařízení pečovalo o děti už alespoň půl roku. Živnostníci se na dětskou skupinu budou muset přeměnit.

Pětileté děti musí od pondělí povinně do školky. Někteří rodiče si to chválí, jiní mají obavy

Číst článek

„Ministerstvo práce připravilo výzvy tak, aby všichni současní provozovatelé mohli ve svém provozu pokračovat. My v tuto chvíli neumíme odhadnout, jaká část živnostníků se bude chtít transformovat na dětskou skupinu, nicméně částka na provoz byla nastavená jak v návaznosti na počet evidovaných skupin, tak na počet podpořených živností,“ říká mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Menší část peněz půjde na vznik nových dětských skupin. Dotace jsou určené také pro firmy, kraje, úřady nebo třeba školy. Ministerstvo je vyhlásilo v září. Příjem žádostí začne 2. listopadu v 10 hodin ráno.

Václav Štefan, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme