Ministr práce dal ambiciózní slib. Server iROZHLAS.cz proto po více než roce zjišťoval, jak dopadaly zápisy a jak nedostatečné kapacity předškolních zařízení rodiče řeší.
Ministerstvo práce a sociálních věcí pro blízkou budoucnost předpovídá úbytek dětí ve školkách. Proč podporovat sousedské hlídání, pokud se nezaplní ani školky?
Stát sice letos zvýšil příspěvky o 12 korun na jedno dítě a zdražilo i školkovné, podle provozovatelů to ale nestačí. Většina skupin totiž sídlí v nájmech a ty zdražují ještě víc.
Nová požární vyhláška stanovuje přísnější pravidla pro bezpečnost v dětských skupinách. Podle ministerstva splňují podmínky dvě třetiny skupin. Ty ostatní mohou na stavební úpravy čerpat dotace.
Na vybudování dětských skupin má teď Česko v Národním fondu obnovy sedm miliard, ale zájem o dotaci je od zřizovatelů minimální. Pokud by to šlo dál stejným tempem, vydržely by peníze ještě 27 let.
Jednotlivé radnice nezvládají s předstihem navyšovat kapacitu, v rozpočtech chybí peníze na nepedagogické pracovníky, školky demotivuje přechod na placení za odučené hodiny místo za počet dětí.
Ministerstvo práce a sociálních věcí v době napjatých veřejných financí navrhuje změny rodičovského příspěvku. Podporovat chce i dětské skupiny, z opozice zní obavy z odlivu pedagogických pracovníků.
Podle Svazu měst a obcí chybí asi 40 tisíc míst pro děti v předškolním věku. Podle Odstrčilové z ministerstva práce a sociálních věcí nenahradí zákon o dětských skupinách všechna místa, ale pomůže.
Na dětské skupiny půjdou peníze ze státní kasy, dočtete se v Hospodářských novinách. Podle E15 v Poslanecké sněmovně čeká na schválení novela zákona o léčivech. Více ve výběru z médií.
Úhrada rodičů na dítě do tří let by činila nejvýše 4000 korun měsíčně. U otcovské dovolené se prodlužuje šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové dávku čerpat.
Zatím dětské skupiny dostávají na každé dítě měsíčně necelých deset tisíc korun z evropských dotací. Peníze ale dojdou už během příštího školního roku a další zatím stát negarantuje.
Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) označila novelu za průlom v zajištění péče o děti. Cílem změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí zajistit kvalitní a finančně dostupnou péči o menší děti.
Dětské skupiny by měly přestat existovat v nynější podobě do konce srpna 2024. Jesle by měly být pro děti od půl roku do zhruba tří let, na místa by přispíval stát.
Ve sněmovně přitom už přes tři měsíce leží vládní návrh novely zákona o jeslích. Ten by jim měl zajistit financování ze státního rozpočtu. Kvůli epidemii se však nedostal ani do prvního čtení.
Nově by dětské skupiny mohly navštěvovat maximálně tříleté děti, mezi personálem by musel být zdravotník a vzniknout by měly jeselské třídy při mateřských školách.
Na místo pro dítě pracujících či studujících rodičů, jemuž ještě nebyly 4 roky, by pak zařízení mohlo z rozpočtu dostávat 5000 Kč měsíčně. Rodina by zaplatila za měsíc nejvýš třetinu minimální mzdy.
Dětské skupiny pro nejmenší předškoláky jsou závislé na evropských penězích. Skupiny chce vláda také přejmenovat na jesle. Dostupné by měly být hlavně pro děti do tří let.
Práce na směny a rodinný život – dvě věci, které jdou dohromady jen těžko. Své o tom ví třeba zdravotní sestry. Některé se kvůli tomu po rodičovské do nemocnic už nevrací a hledají práci mimo obor.
Až dvě třetiny dětských skupin by mohly zaniknout po ukončení evropských dotací. Ministerstvo práce už proto připravuje návrh, aby na ně přispíval stát.
Třetina ze zhruba 300 takzvaných dětských skupin v Česku má obavy o svůj osud. Napsali proto petici na ministerstvo práce. Provozovatelé si nejsou jistí, jestli se jim podaří získat evropské dotace.
Sněmovna podpořila zachování lesních školek. Novelu zákona o dětské skupině schválilo 117 ze 166 přítomných poslanců. Návrh nyní musí posoudit Senát. Současný zákon nařizuje mimo jiné přísné hygienické normy, kterým řada lesních školek nedokáže nevyhovět.
Vláda odsouhlasila prezidentem vetovaný návrh zákona o dětských skupinách. Norma má řešit situaci s nedostatkem míst v mateřských školách a mimo jiné i zachránit lesní školy. Ty tvrdily, že původní podmínky týkající se hygieny nebo registrace nemohly splnit.
Vládní koalice ve sněmovně přehlasovala prezidentské veto zákona o dětských skupinách. Miloš Zeman normu vetoval mimo jiné proto, že může ohrozit takzvané lesní školky, které by se musely povinně registrovat a dodržovat hygienické normy. Ty by ale nemohlo splnit 120 existujících lesních školek, v nichž se na 2500 dětí vzdělává převážně v přírodě a jídlo mají z domova. Koalice už proto slíbila, že povinnou registraci zruší novela zákona. Tento postup kritizuje pravicová opozice.