Do ulic Bratislavy v úterý vyšlo podle organizátorů protestů na 18 tisíc lidí, kteří vyjádřili nesouhlas s kroky ministrů Martiny Šimkovičové a Borise Suska.
Petice také kritizuje odvolání docenta Martina Musílka z pozice vedoucího odboru vědy a výzkumu Národní galerie. Podle odbornice Jany Zapletalové za současného vedení krizi insituce nelze vyřešit.
Cíl Českého rozhlasu a dalších zakladatelů sdružení je hájit práva vydavatelů vůči uživatelům jejich obsahu, mezi které patří zejména velké technologické platformy, vyhledávače, sociální sítě a další.
Ředitel České filharmonie David Mareček potvrdil, že filharmonie se dopady konsolidačního balíčku až tak zatím nedotknou, neboť už před lety spustili program pro mecenáše.
„Stále běží lhůta pro podání rozkladu, rozhodnutí není pravomocné. Nicméně pokud někdo z účastníků řízení podá rozklad, bude adresován ministrovi kultury,“ uvedla mluvčí resortu Ivana Awwadová.
„Ty baráky jsou zanedbané, vevnitř naprosto zničené. Léta tam byla výrobna vepřových lahůdek, což v židovské čtvrti nikomu nevadilo, a najednou je to nejcennější věc na Hluboké,“ říká starosta.
„Je to unikátní projekt, který by se pro České Budějovice třeba už nikdy v historii neopakoval. Celý tým do toho dal maximum,“ řekla primátorka jihočeského města Dagmar Škodová Parmová (KDS).
„Jsou to pro mě úžasné vzpomínky. Doufám, že něco jsem dal i jemu, ale rozhlas dal určitě více mně. Můj profesní život je po 45 let spojený s rozhlasem,“ říká ředitel Rozhlasu a televize Slovenska.
Příští týden se starosta Podlas sejde také s aktéry petice, která chce mimo jiné zabránit změně územního plánu. Ta by dovolila oživení developerského projektu na části pastvin.
Ačkoliv se zakládá na pravdivém základě, jako celek je obsah sdělení šířeného obrázku nepravdivý a manipulativní. Celý případ vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna.
„Myslím, že ve skutečnosti neexistuje politická vůle systematicky řešit problematiku spojenou s vlivovými operacemi zahraničních aktérů v Česku,“ upozorňuje sémiotik Josef Šlerka z Univerzity Karlovy.
Zóna má ochránit hlavně vnější vzhled domů tak, aby se stavby neměnily při pohledu z ulice. Regulace má zabránit bourání budov nebo jejich necitlivé přestavbě, což se v minulých letech v Brně dělo.
Polsko usiluje o obraz Holandský břeh řeky od nizozemského krajináře Jana van Goyena. Obraz je v současnosti ve vlastnictví pařížského muzea umění v Louvru.
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že Česku stále chybí komplexní systém ochrany tzv. měkkých cílů před teroristickými útoky. Ministerstva přitom od roku 2016 na systémy ochrany rozdělovaly peníze.
Slavný palác poblíž Václavského náměstí nebude moc projít rekonstrukcí. Vlastník firmy požádal ministra kultury Baxu (ODS) o přezkum. V paláci měla být vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy.
Pobídky se vztahují jak na české, tak i na zahraniční produkce a mají formu vratky ve výši až 20 procent tzv. uznatelných nákladů utracených při audiovizuální produkci.
V letošních volbách do sněmovny byl lídrem kandidátky koalice Spolu v Plzeňském kraji. Následně se stal kandidátem na post ministra kultury. V případě svého jmenování rezignuje na post primátora.
Poslanec Baxa poukazuje na to, že dopady koronaviru na návštěvnost kulturních akcí a jejich provoz byly velmi zásadní, a nemůžeme si proto dovolit dělat jakékoliv další restrikce.
Oceněn byl i Miloslav Topinka, který si odnesl cenu za literaturu nebo překladatelka Alena Morávková. Cenu za přínos v kinematografii a audiovizi dostala in memoriam filmařka Ester Krumbachová.
„Peníze pro filmové pobídky se naší ekonomice bohatě vrátí. S filmovým průmyslem je spojeno ubytování, stravování a umělecká řemesla, kterým tak pomůžeme po covidové pandemii,“ uvedla Schillerová.
Plány na podporu herního průmyslu však zatím zůstávají na papíře. Dřív než v roce 2024 nebude možné peníze čerpat. Alespoň tak to zamýšlí ministerstvo kultury.
390 miliard - to je plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok. Na začátku června o tom rozhodla vláda. Bude to druhý největší schodek v historii Česka, hned po tom letošním 500miliardovém.