Dozorci v českých věznicích nemají během práce přístup k mobilům. Změnit by to mohla nová pravidla
I v dnešní době jsou místa, kam si s sebou mobil prostě vzít nesmíte – třeba do českých věznic. Platí to samozřejmě pro odsouzené, ale i pro strážné nebo dozorce. Vězeňská služba to chce změnit, a nová pravidla pro používání mobilů za mřížemi už začíná připravovat.
Plechové skříňky zabírají v pražské věznici na Pankráci celou stěnu, jsou jich desítky. Jednu z nich teď zamyká mluvčí Jiří Diviš.
Mít u sebe mobil při práci - pro někoho samozřejmost, pro jiného nutnost. Existují ale místa, kde telefon u sebe zkrátka mít nesmíte. To je případ třeba českých věznic.
„Klíček si příslušník ponechá a při odchodu si zase mobilní telefon vezme. Musí odevzdat všechno, co je u nás z bezpečnostních důvodů zakázané, takže mobilní telefon je standard, poté MP3, sluchátka...,“ popisuje Diviš.
To by se mohlo změnit. Šéf vězeňské služby Simon Michailidis chce práci za mřížemi přiblížit prostředí, které je mimo věznice.
„Zaměstnanec na úřadě, ve škole nebo ve firmě si může zkontrolovat během pracovní doby telefon, jestli mu nevolá paní učitelka ze školky či ze školy nebo rodiče, o které se stará, a podobně,“ říká.
Teď se strážní nebo dozorci dostanou ke svým mobilům jen o přestávkách. Musí projít ven ke skříňkám, zkontrolovat telefon, a pak bezpečnostní kontrolou projít zase dovnitř. Skříňky s mobily by nově mohli mít více po ruce.
„Modelujeme pravidla pro zacházení s takovými věcmi ve střeženém prostoru. Po několikaměsíčním pilotování se pak rozhodneme, jestli k tomuto kroku přistoupíme plošně, nebo ne, protože rizika tady jsou.“
Zakázat žití na ulici by bylo ideální. Neberu argument, že máme přeplněná vězení, říká senátor Hraba
Číst článek
Ta se ale ani tak netýkají samotných dozorců. Těm Michailidis věří. Stejně jako ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Monika Myšičková.
„Chtěla bych dát důvěru zaměstnancům, aby měli komunikační prostředek se svojí rodinou. Mnoho z nich je středoškolsky, vysokoškolsky vzdělaných, ba dokonce většina, a musí umět naložit s odpovědností vstupu do věznice s něčím takovým, jako je mobilní telefon,“ vysvětluje Myšičková.
I vězni můžou telefonovat. Ale ne z vlastních mobilů – jejich hovory jsou nahrávané. Proto by se k nim neměly dostat telefony dozorců – vysvětluje Simon Michailidis. „Ve věznicích máme mnoho lidí, kteří jsou odsouzení za krádeže. V tom jsou velmi šikovní.“
Pokud se testování osvědčí, mohli by první příslušníci mít u sebe telefony nejdřív od roku 2026. Mít mobil poblíž sebe by zároveň mohlo podle Michailidise pomoct nabrat nové posily. Vězeňská služba má nejvyšší podstav za poslední roky – chybí asi deset procent všech příslušníků a zaměstnanců.