Drastická kampaň Čechům připomene onemocnění AIDS
Muž s podřezanými žilami, nohy oběšence, nebo hospodyně, která se rozhodla ukončit svůj život s hlavou v plynové troubě. Kolem plakátů s těmito výjevy budete už brzy procházet v rámci kampaně Dej si bacha!, kterou pořádá občanské sdružení Art for Life. Celorepubliková osvěta chce přimět Čechy, aby se znovu začali bát viru HIV.
„Nákaza virem HIV je horší než sebevražda,“ varuje v televizním spotu Bára Basiková, která se stala tváří kampaně. S rozsáhlá akce jako je Dej si bacha! se v České republice až dosud nekonala. Možná i proto až dvaaosmdesát procent Čechů nepovažuje AIDS za hrozbu.
„Protože čísla stále stoupají a nevědomost trvá, je nutné to do lidí doslova vtloukat, protože v rodinách a ve školách není důkladná“ říká Bára Basiková.
Skutečnost, že se o AIDS nemluví, neznamená, že vymizelo. Jen v loňském roce přibylo 180 nakažených a celkem jich s virem žije přes 1600. Možná až dvakrát tolik lidí navíc o své nemoci ani neví.
„Může to být způsobeno tím, že infekce virem HIV po poměrně dlouhou dobu – i několika let – může probíhat naprosto bezpříznakově,“ vysvětluje doktor David Jilich z AIDS centra na Bulovce. „Naprosto zásadní je, aby člověk byl otestován,“ dodává.
Drtivá většina lidí ale neví, po jaké době od rizikového chování je třeba na testy zajít. „ Na test mají jít po dvou měsících, do té doby se to nezjistí,“ zdůrazňuje Martin Kámen, ředitel sdružení Art for Life a pokračuje: „Třiatřicet procent Čechů nepoužívá při náhodném sexu kondom a dvaadvacet procent neví, zda se HIV přenáší polibkem.“
Na podzim se kampaň objeví v multikinech, televizích i dopravních prostředcích. Iniciativa upozorňuje, že Česko sice zatím patří k zemím s nejnižším výskytem AIDS na světě, podobně na tom ale bylo ještě začátkem 90. let například Slovinsko. To má dnes několikanásobně vyšší procento nakažených než před dvaceti lety.