Fakultní nemocnice zlepšily hospodaření, zdravotníci dostanou přidáno

Fakultní nemocnice loni hospodařily bez ztrát a jsou finančně stabilní. Jejich hospodářský výsledek před zdaněním byl 447 milionů korun. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, pod které tyto nemocnice spadají. Od ledna se proto všem zdravotníkům zvyšují platy o 6,25 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen

Rentgen | Foto: Tomáš Adamec

„Já se nechci vymlouvat na hospodářskou krizi a jsem rád, že i v té zuřící evropské krizi zdravotnictví zatím netrpí. Jsou tady nejen růstové křivky na straně zdravotnických zařízení, ale je potřeba dbát také na bilanci pojišťoven. Takže my budeme schopni až v polovině roku říct, jestli platy dorovnáme na 10 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Zadluženost klesá, dluh je tvořen především krátkodobými závazky. Obecně přijatelná zadluženost je do 30 procent, tudíž úroveň dluhu v průměru neohrožuje finanční stabilitu námi řízených nemocnic,“ dodává náměstek ministra Marka Ženíška.

„Náš finanční plán s navýšením mezd o 6,25 procenta počítá. Samozřejmě jednání s pojišťovnami teprve začínají – jeden problém budou zálohy, druhý potom vyúčtování. Pokud zálohy budou nižší, může být v letošním roce nižší i průměrný hospodářský výsledek,“ říká ředitelka plzeňské fakultní nemocnice a předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová.

Naopak menší nemocnice spravované kraji či městy a soukromé nemocnice varovaly, že platby pojišťoven stačí sotva na udržení současných platů.

„Platy lékařů a sester by ve většině zařízení zřejmě bylo možné udržet, nesnižovat je. V žádném případě nedostaneme korunu navíc, čili nepřichází v úvahu, abychom platy zvyšovali,“ uvedl Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic, která dnes jednala se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o zálohách na péči v letošním roce.

Pomohly elektronické aukce

Podle ministerstva se dobrých hospodářských výsledků podařilo dosáhnout především díky úspěšně zavedeným protikorupčním opatřením. Ministerstvo loni například spustilo nákup léků, přístrojů i materiálu v elektronických aukcích, ve kterých rozhoduje cena a jichž se nesmí účastnit pouze jediný uchazeč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hospodaření fakultních nemocnic zhodnotil na Rádiu Česko Petr Arenberger z České lékařské společnosti J. E. Purkyně a člen vedení FN Královské Vinohrady

„Aukce a pravidelné podrobné sledování nákladů je velmi důležité. Na druhou stranu když je šetření velmi intenzivní, může omezovat celý provoz, takže je potřeba se podívat i na další možnosti vícezdrojového financování,“ míní profesor Petr Arenberger z České lékařské společnosti J. E. Purkyně a člen vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle něj by se fakultní nemocnice mohly více zaměřit na poskytování služeb, které nyní poskytují především komerční subjekty: „Fakultní nemocnice by měly využívat možností, které mohou jejich experti poskytnout nejen pacientům, ale i běžným klientům, kteří vyžadují nějaké nadstandardní služby.“

„Je to obrovský potenciál odborníků, kteří v nemocnici jsou. Je určitě škoda využívat je pouze na činnost, která je placena zdravotními pojišťovnami. Je dobře je využívat i na to, co můžeme poskytnout navíc a lepším způsobem než některá malá komerční zařízení,“ říká Arenberger.

Chystá se sledování efektivity nákupů

Největší část nákladů fakultních nemocnic padne na platy, za loňské první pololetí na ně daly 11,5 miliardy korun. Pojišťovny jim z podnětu ministerstva přidaly 2 miliardy korun navíc, aby mohly zvýšit platy zaměstnanců nemocnic o 6,25 procenta.

„Vždycky se dají najít rezervy, kde se dá uspořit. Řada zaměstnanců třeba odchází do důchodu, takže se za ně už nepřijímají další a spíše se hledají efektivní rezervy. Vícezdrojové financování umožňuje odborníky zaplatit z jiných zdrojů, získávají se další možnosti, jak se platy dají udržet na té úrovni, která byla domluvena, to znamená alespoň plus 6,25 procenta,“ tvrdí profesor.

Ortopedická klinika | Foto: Tomáš Adamec

Souhlasí s tím, že elektronické aukce pomáhají šetřit. Ministerstvo chystá od příštího roku národní informační systém sledování nákladů na nákup zdravotnické techniky, speciálního zdravotnického materiálu a léků, pomocí něhož chce sledovat efektivitu nákupů v nemocnicích.

„Výběrová řízení probíhají velice průhledně a ti, kteří se do nich hlásí, tak vědí, že jedním z hlavních kritérií je právě cena zboží a samozřejmě kvalita,“ dodává Petr Arenberger z České lékařské společnosti J. E. Purkyně a člen vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Martina Mašková, Lenka Militká, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme