Nastoupí na praxi, ale pak odejdou. Karlovarské hotely řeší, že v gastronomii nezůstávají žáci z oboru
Lázeňské hotely a restaurace v Karlových Varech stále řeší nedostatek personálu. V provozech nezůstávají ani žáci, kteří v nich získávají praxi. Po vyučení často odchází mimo region, anebo začnou pracovat v jiných oborech.
Tři roky chodí na praxe a pak odejdou za prací mimo region nebo do úplně jiného oboru. To je trend, který v posledních letech následuje čím dál víc studentů Střední školy stravování a služeb v Karlových Varech.
Škola přitom nabízí praxi pro kuchaře a číšníky ve zhruba 20 hotelech a restauracích v lázeňském městě.
„Samozřejmě jsme zaregistrovali, že po ukončení studia, nemají děti zájem pracovat v oboru. Zvolili jsme si, že uděláme průzkum spokojenosti žáka na praktické výuce. Ten průzkum jsme udělali minulý rok poprvé, tenhle rok to budeme znova obnovovat a budeme se žákům věnovat víc, aby nám tu zůstávali,“ potvrdil provozní ředitel hotelu Thermal Břetislav Benda.
V Česku je příliš mnoho restaurací, nadějí je profesionalita a inovace, tvrdí gastronom Kastner
Číst článek
Právě v Thermalu se na praxích každoročně vystřídá přibližně 40 žáků, většina z nich ale potom v hotelu nezůstane.
Na odliv absolventů Střední školy stravování a služeb z vyučených oborů měla podle vedení školy pravděpodobně vliv i koronavirová pandemie. Ta dopadla zejména na oblast gastronomie.
Důvodů, proč žáci z lokálních provozů odchází, je ale několik. Část z nich si ani za tři roky nevytvoří k oboru vztah a část využije lepších nabídek v sousedním Německu nebo v Praze.
V úplně jiném odvětví začne pracovat až polovina žáků, kteří studují obory v cestovním ruchu a pohostinství.