Cizinci podali odpor proti trestům za posprejování Karlova mostu. Soud bude řešit i odstranění graffiti
Obhájce dvou německých turistů podal odpor proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který jim za posprejování Karlova mostu v Praze uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody ve výši 40 000 korun. Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení, řekla v pondělí mluvčí soudu Dana Šindelářová. Během líčení se podle ní bude řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti v noci na neděli.
„Došlo k poměrně zásadnímu obratu,“ uvedla Šindelářová. Cizinci si podle ní zvolili obhájce, který se ale neúčastnil červencového zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů. V den soudního zasedání zaslal plnou moc k jejich zastupování. Soud zasedání dokončil a rozhodl.
Po graffiti na Karlově mostě zůstaly zbytky barvy. Restaurátoři budou muset památku dočistit
Číst článek
Soudkyně uvedla, že je rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce s ním souhlasil. Následně ale soud zaslal verdikt zvolenému obhájci, který v zákonné lhůtě podal proti oběma trestním příkazům opravný prostředek – odpor, uvedla mluvčí.
Líčení bude zahájeno 4. září. Podle Šindelářové se bude v rámci dokazování řešit i odstranění nápisu. „Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc,“ dodala.
Technická správa komunikací (TSK) v pondělí uvedla, že očištění Karlova mostu od sprejerského nápisu bylo neodborné. Na zdi podle mluvčí Barbory Liškové zůstaly zbytky zateklé barvy. Do spár mohlo zatéct také ředidlo. Restaurátor proto v pondělí odebral vzorky kamene.
Restaurátoři zjišťují rozsah škod na Karlově mostě. Chemie z čistění graffiti zřejmě vnikla do kamenů
Číst článek
Laboratoř má zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. U Karlova mostu se kvůli odstraněnému graffiti ráno sešli zástupci magistrátních památkářů, Národního památkového ústavu a TSK. Restaurátoři chtěli nápis odstraňovat od soboty do půlky srpna.
Dva sprejeři vytvořili nápis na Karlově mostě v polovině července. Strážníci následně zadrželi dva německé turisty ve věku 23 a 30 let. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Jeden z cizinců také vinu u soudu od počátku přiznával. Za trestný čin poškození cizí věci hrozí sprejerům až tříleté vězení.