Výpověď od Ústavu pro studium totalitních režimů je neplatná, soud se zastal Daniela Hermana

Odvolací soud rozhodl, že výpověď ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL z Ústavu pro studium totalitních režimů je neplatná. Rada ústavu odvolala Hermana v roce 2013. Měla výhrady k jeho práci. S tím současný ministr nesouhlasí, podle něj šlo o politicky motivovaný puč.

Praha (Aktualizováno: 15:31 26. 4. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Podle soudce Reného Fischera udělal Ústav chybu v tom, že po odvolání z postu ředitele Hermanovi dal rovnou výpověď. Místo toho, aby mu nabídl jiné volné místo. A tím porušil zákoník práce.

„Povinností zaměstnavatele je nabídnout odvolanému zaměstnanci takovou práci, která odpovídá jeho kvalifikaci a zdravotnímu stavu. Podle žalovaného bylo volné místo tiskového mluvčího. Nepochybně jde o místo, které by bylo pro žalobce v každém případě vhodné," řekl Radiožurnálu soudce.

„Z ÚSTR mě vyhodili neprávem. Odvolací soud to dnes znovu potvrdil. Jsem rád,že se po 4 letech tento spor konečně vyřešil s jasným výsledkem," napsal Herman na svém twitteru.

Podobně reagoval po jednání Hermanův advokát Michal Pacovský. „Jenom se potvrdilo to, co pan ministr celou dobu říká. Rozvázání pracovního poměru bylo v rozporu se zákonem," řekl Pacovský.

Ústav zvažuje dovolání

Rozsudek podle politikova právníka Michala Pacovského automaticky neznamená, že ústav bude jeho klientovi doplácet dlužnou mzdu za čtyři roky. Ministr by o peníze musel projevit zájem. „V říjnu 2013 jsem byl zvolený poslancem. Poslanci pobírají plat ze státního rozpočtu stejně jako Ústav pro studium totalitních režimů je financován ze státního rozpočtu. Je pro mě naprosto nepřijatelné, abych jakkoli zatěžoval státní rozpočet dvakrát," řekl Herman ČTK.

Obhájkyně po jednání řekla, že Ústav ještě zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Nejdříve ale podle mluvčího Pavla Ryjáčka Hermana osloví s nabídkou práce.

„Ústav rozhodnutím soudu není překvapen, protože jsme za tu dobu, co v ústavu působíme, zažili i bizarnější rozhodnutí českých soudců. Teď samozřejmě je pan Herman zaměstnancem Ústavu pro studium totalitních režimů a my jsme připraveni ho neprodleně pozvat na pracovní jednání a nabídnout mu nějakou z volných pozic," řekl Ryjáček.

Obvodní soud pro Prahu 3 už loni nepravomocně rozhodl, že výpověď je neplatná. Daniel Herman proto očekával, že uspěje i u odvolacího soudu. „Protože tehdy došlo k porušení zákoníku práce zcela flagrantnímu a všechny doklady jsme soudu poskytli. Takže věřím, že je zohlední," řekl ministr Radiožurnálu.

Martin Karlík, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme