Hlavními problémy jsou podle studentů korupce, ekonomika a soužití s Romy
Hlavními problémy Česka jsou podle středoškoláků ekonomická situace a korupce. Ukázal to průzkum organizace Člověk v tísni mezi 1100 studenty. Jako problematické vnímají také soužití s Romy.
„Mladí lidé bezpochyby výrazně podléhají tomu, jak o soužití s romskou menšinou referují média. Je určitě potřeba s tím nějakým způsobem pracovat,“ doplňuje výsledky průzkumu Karel Strachota z organizace Člověk v tísni.
Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje, že by bylo dobré najít cestu ke kořenům problému a začít ho řešit: „Mladá generace je v pohledu na romskou menšinu a její situaci už spíše součástí problému narůstající segregace a odpoutávání se, než aby byla prvním náznakem mostu k jeho překlenutí.“
Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách a zástupce organizace Člověk v tísni
Studenti jsou podle průzkumu také výrazně více nespokojení se svým životem, než byli před třemi lety. Na stupnici od jedné do pěti, což je nejhorší hodnocení, skoro polovina náctiletých uvádí známku 3 a horší. Téměř 80 procent středoškoláků nevěří, že mohou jako občané ovlivnit řešení celospolečenských problémů.
„Zdá se, že jsou velmi nespokojení s tím, jakým způsobem k některým problémům - a ať se to týká místa, kde žijí, nebo celé České republiky - současná politická reprezentace přistupuje, jak je řeší. V řadě odpovědí zaznívá, že jsou nespokojení s politickou reprezentací, velmi výrazně vnímají korupci,“ dodal v Ranním Interview Strachota.
Z frustrace mladých možná pramení další z výsledků průzkumu - 13 procent náctiletých by dalo ve volbách hlas Dělnické straně sociální spravedlnosti, což je podle Strachoty alarmující.
Vede hudba, internet a komunikace
Průzkum také ukázal, že středoškoláci tráví nejčastěji volný čas poslechem hudby a komunikací s přáteli. Moderní technologie ale vítězí nad osobním setkáním s kamarády.
Životní styl studentů se od roku 2009, kdy se provedlo stejné šetření, nezměnil. Ve volném čase dávají středoškoláci přednost internetu před sledováním televize, ale i před ostatními činnostmi.
O výsledcích průzkumu jsme v Ozvěnách dne mluvili s místopředsedou Asociace ředitelů gymnázií, ředitelem ústeckého gymnázia v Jateční ulici Alfrédem Dytrtem
Velmi málo studentů chodí pravidelně do kina, na koncerty nebo do divadla, ale i na výlety do přírody. 42 procent středoškoláků vůbec nečte. Na druhé straně jen málokterý student nesleduje zpravodajství.
Podle místopředsedy Asociace ředitelů gymnázií, ředitele ústeckého gymnázia v Jateční ulici Alfréda Dytrta jsou zjištění, která ukázal průzkum, v souladu s panujícím trendem.
„My pořád na to používáme takový pohled, jako když jsme do školy chodili my. Jakože něco je jinak, oni nečtou. Oni čtou, ale prostě čtou to, co se píše na internetu."
„Je to něco jiného než hodnotná literatura, to je pravda, ale myslím si, že v tomto věku každý hledá a internet dává takových podnětů, že si to prostě každý musí proklikat, než si vezme pořádnou knížku. Takže já to beru jako zápor, ale nedělal bych z toho příliš velkou katastrofickou záležitost,“ poznamenal Dytrt v Ozvěnách dne.
Průzkum je pro organizaci Člověk v tísni vodítkem, podle kterého bude dál postupovat ve vzdělávacích programech.