Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

HN: Ministr Nečas připravuje další reformu práce a dávek

Česko čeká další reforma práce a dávek, píší Hospodářské noviny. Ministr práce a sociálních věcí chce rozhýbat pracovní trh. Úpravy tak čekají zejména zákoník práce. Petr Nečas navrhuje, aby se zkrátila výpovědní lhůta ze dvou měsíců na jeden. Zvýšit se má ale odstupné - z tříměsíčního na čtyřměsíční výši platu. Novinkou by pak měla být možnost zaměstnance vyplatit se z pracovního poměru a přejít k jiné firmě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Lidé by tak měli možnost jít snadněji za lepší nabídkou. Firmy by zase získaly prostředek k získání špičkového zaměstnance. Pracovník by - ve spolupráci s novým zaměstnavatelem - dal původnímu chlebodárci pět platů a byl by volný.

Další novinkou zákoníku práce by podle Hospodářských novin mělo být prodloužení zkušební doby ze tří měsíců na čtyři. Firmy by také dostaly větší možnost uzavírat se zaměstnanci smlouvy na dobu určitou.

Právo informuje o novém vývoji v kauze Čunek. Bude se jí totiž zabývat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Se stížností na něj se obrátila hlavní svědkyně případu - někdejší Čunkova sekretářka Marcela Urbanová. Právě ona na policii mluvila o tom, že Čunek vzal v roce 2002 úplatek. Teď se jí nelíbí, jak státní orgány v celém případu postupovaly a jak se chovaly k ní samotné.

Urbanová kromě stížnosti žádá o odškodnění nemajetkové újmy ve výši deseti tisíc eur a náhradu nákladů na řízení před českými orgány i před štrasburským soudem. Stěžuje si dále na porušení práva na důstojné zacházení v souvislosti s údajným protiprávním zadržováním protokolů o jejích výsleších na policii i v souvislosti s výroky žalobců o její nedůvěryhodnosti, píše Právo.

Moc lékárníků roste a lékařům se to nezdá. S takovou informací přichází Mladá fronta Dnes. Od Nového roku totiž lékárníci budou moci měnit rozhodnutí lékaře. Pokud pacient do lékárny přinese recept s lékem, který bude dražší, může mu lékárník doporučit levnější. Lékaři se ale obávají, aby pacienti netrpěli vedlejšími účinky, pokud si medikamenty takto nechají změnit. Lékaři budou mít jedinou možnost: vyznačit do receptu, že si nepřejí lék měnit. S touto variantou však budou muset šetřit, uvádí Mladá fronta Dnes.

Pojišťovny budou hlídat, jak často a jak účelně recept s dodatkem "Nezaměňovat" lékaři předepisují, píše Mladá fronta Dnes a pokračuje: Lékárníci říkají, že doktoři nejsou schopni znát ceny a doplatky všech léků na trhu. Proto bude podle nich novinka pro pacienty přínosná. Jako argument používají situaci z Británie, kde doktoři předepisují jen chemický vzorec účinné látky. Na lékárníkovi pak záleží, jaký medikament vybere.

Zdravotnictví se na své titulní straně věnují i Lidové noviny. Přibližují případ soukromé Česko-německé nemocnice v Vrchlabí. Ta se zapojila do boje kolem vybírání poplatků prohlášením, že je od začátku roku nebude vybírat od osob mladších 18 let. Tím se vystavuje pokutám. Ředitelem nemocnice je někdejší náměstek ministerstva zdravotnictví Davida Ratha Vladimír Dryml.

Lidové noviny dodávají, že nemocnice s možnými pokutami nesouhlasí. Podle ředitele Drymla smlouvy jeho nemocnice s pojišťovnami placení poplatků a pokuty neobsahují. Pokud bude nemocnice za nevybírání poplatků stíhána, je připravena se soudit u evropských soudů. Vybírání poplatků je prý proti západoevropským právním normám, kultuře a tradici, uvádí v Lidových novinách ředitel vrchlabské nemocnice.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme