Horká brambora ve středu Evropy. Česko se otepluje skoro dvakrát rychleji, než činí světový průměr
Od roku 1961 se světová teplota zvýšila o 1,2 °C, ale oblasti se oteplují různě rychle. V České republice vzrostla průměrná roční teplota za šedesát let o dva stupně.
Obecně platí, že pevnina se otepluje přibližně dvakrát rychleji než oceány a severní polokoule se otepluje rychleji než ta jižní.
Česká republika má v tomto směru několik nevýhod – je daleko od oceánu, leží uprostřed kontinentu a navíc uprostřed Evropy, která je jedním z tzv. hotspotů, tedy míst, kde jsou projevy klimatické změny výraznější.
Oteplení je navíc různé v různých obdobích roku, například oteplení Severního ledového oceánu v zimních měsících přesahuje šest stupňů Celsia. Odlišnosti v růstu průměrných teplot v průběhu roku platí i pro Česko.
Roční průměrná teplota v rámci České republiky také závisí na konkrétním regionu. Na jižní Moravě je vyšší průměrná teplota než v Krkonoších.
Jak se teploty za posledních šedesát let změnily v jednotlivých částech republiky, se můžete podívat v této interaktivní mapě.
Pokud jde o globální měření, nejrychleji teplota vzrostla v Severním ledovém oceánu. V nejsevernější části Evropy, v souostroví Země Františka Josefa, se zvýšila průměrná roční teplota o 5,2 stupně Celsia.
V rámci klimatické změny dochází i k ochlazování. Nejvíce, o 1,5 stupně Celsia se ochladilo Weddellovo moře v Jižním oceánu. Celkově se ale Antarktida jako kontinent mírně otepluje.
Změny teplot jsou způsobeny zejména činností člověka – produkcí skleníkových plynů, intenzivním odlesňováním a chovem hospodářských zvířat.
Data z jednotlivých měřících stanic si můžete prohlížet v aplikaci NASA.
Souvislosti i metodiku výpočtů najdete v článku projektu Fakta o klimatu.