‚Jedeme vyjádřit solidaritu.‘ Šéfové diplomacií Česka, Slovenska a Rakouska odletěli na Ukrajinu
Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí spolu se svými kolegy ze Slovenska a Rakouska Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem přicestoval na Donbas na východě Ukrajiny. S odvoláním na šéfa ukrajinské diplomacie o tom informovala tisková agentura TASS. Lipavský v pondělí zahájil dvoudenní návštěvu Ukrajiny, kde bude mimo jiné jednat se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytro Kulebou.
„Moji kolegové z Rakouska, Slovenska a Česka jsou nyní společně ve Stanycji Luhanské,“ oznámil před polednem SEČ Kuleba s odkazem na obec nacházející se na takzvané linii dotyku, která dělí ukrajinská vládní vojska od Ruskem podporovaných separatistů na Donbasu.
Ministr Lipavský chce svou cestou vyjádřit solidaritu Ukrajině, který čelí ruskému tlaku, a podpořit její územní celistvost. „Letíme do Kyjeva a na východ Ukrajiny, abychom se na místě podívali, co zažívá země, na jejíchž hranicích se srocuje cizí armáda,“ řekl novinářům krátce před odletem z Prahy.
„Jedeme vyjádřit solidaritu se zemí, která je pod velkým tlakem,“ dodal s tím, že Ukrajina se vydala evropskou a euroatlantickou cestou a je ji v tom zapotřebí podpořit.
„Dnes navštívíme východ země, konkrétně Stanycju Luhanskou – městečko na linii dotyku v Luhanské oblasti, abychom se seznámili se situací přímo na místě. Zítra bude naše návštěva pokračovat jednáními v Kyjevě,“ uvedl v pondělí na svém facebookovém profilu šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.
„V napjaté situaci je důležité projevit solidaritu s Ukrajinou, naším bezprostředním sousedem,“ dodal ke společné cestě se svými protějšky z Česka a Rakouska.
Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo tím obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu vůči Ukrajině. Moskva popírá, že by měla takové plány, a naopak tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost.
Od Spojených států a NATO žádá Rusko kromě jiného záruku, že Aliance nepřijme za svého člena Ukrajinu, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v ruské blízkosti. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy tento požadavek odmítá.