Perný den Jany Maláčové: odešla uprostřed jednání vlády, musela řešit razii na ministerstvu

Zatímco ostatních dvanáct ministrů a ministryň vlády Andreje Babiše (ANO) zamířilo po dopoledním jednání kabinetu do Lán za prezidentem Zemanem, Jana Maláčová (ČSSD) se na žádost detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu zvedla a v polovině jednání nečekaně odešla jiným směrem. Policisté v tu dobu pročesávali budovu ministerstva práce a sociálních věcí. Přišli si tam pro náměstka, kterého před půlrokem do úřadu dosadila.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na pietním aktu za Jaroslava Kuberu

„Nebudu to komentovat.“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Měl to být den ne moc rozdílný od dalších pondělků. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ráno zamířila na Malou Stranu do Strakovy akademie, kde se spolu s dalšími ministry a ministryněmi vlády Andreje Babiše sešla k jednání kabinetu.

Zásah protimafiánské centrály na ministerstvu práce: detektivové kvůli IT zakázkám obvinili 2 úředníky

Číst článek

Její pozornost ale brzy směřovala na druhý břeh Vltavy, k budově jejího domovského resortu nějaké tři kilometry od vládního rokování. Právě tam totiž zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Konkrétně si přišli pro podklady k zakázce na systém pro vydávání sociálních dávek a dva úředníky – náměstka IT sekce Jana Baláče a manažera kybernetické bezpečnosti Karla Macka. Do budovy vstoupili ráno.

Oficiální informace byly v tu dobu skoupé. Mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej řekl, že může pouze potvrdit probíhající zásah. Na ostatní se měli novináři ptát Vrchního státního zastupitelství v Praze. Žalobci byli sdílnější a přiznali, že policisté obvinili dva lidi z pletich při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci. Jejich identitu ale prozradit odmítli.

Netrvá dlouho a v médiích se objevuje jméno Jana Baláče, který se kromě pozice náměstka angažuje v pražské ČSSD. Na ministerstvu řešil především dlouhodobě problematickou zakázku na nový jednotný informační systém pro resort.

Pražský sociální demokrat řešící problematickou zakázku. Kdo je zadržený náměstek Jan Baláč?

Číst článek

S Janou Maláčovou ho přitom spojuje víc než resort a politická strana. Ministryně ho do křesla náměstka v červnu 2019 sama posadila. A to přes kritiku premiéra Andreje Babiše. Předseda vlády v dopisech adresovaných Maláčové označil Baláčovo jmenování za „rizikové“.

Razie místo oběda

Maláčová v době policejní razie seděla na zmíněném vládním jednání. Policisté po ní chtěli, aby do hlavní budovy ministerstva osobně přijela. Ministryně se tak podle svědectví ostatních ministrů v průběhu dopoledního jednání zvedla a opustila sál.

Jedno místo v autobuse, který členy vlády po jednání vezlo za prezidentem Zemanem do Lán na oběd, tedy zůstalo prázdné. Miloš Zeman po příjezdu většiny členů kabinetu označil situaci na MPSV za „průšvih“.

Redakce se v době probíhající razie pokoušela s ministryní opakovaně spojit. Na SMS zprávy ale neodpovídala. Telefon měla hluchý. Linky na ministerstvu na tom byly stejně. Před polednem redaktorům spojovatelka potvrdila, že hovory zpátky na ústřednu propadávají už delší dobu. Zásah resort paralyzoval.

Babiš k policejní razii: Náměstek Maláčové se nám od začátku nelíbil, ministryně to musí vysvětlit

Číst článek

Policisté, minimálně ti v uniformách, budovu opustili krátce po půl jedné. Zásah zahájili podle dostupných informací nejpozději v 10.30. Maláčová po odjezdu policistů mlčela ještě další hodinu a půl.

„Vzhledem k tomu, že musím zachovat mlčenlivost, nebudu to komentovat. Můžu jenom říct, že ministerstvo poskytuje plnou součinnost,“ řekla pak před novináři. Další podrobnosti odmítla sdělit. Znovu argumentovala mlčenlivostí. Jednu další větu si ale přece jen neodpustila. „Nejsem ve spojení s OKsystemem a nikdy jsem nebyla.“

Právě společnost OKsystem zajišťuje pro ministerstvo systém na výplatu dávek už od roku 1993. A paralelně se zásahem na ministerstvu policisté pročesávali také její sídlo na pražském Pankráci. I tam si došli pro materiály k zakázce, kterou už dvakrát stopnul antimonopolní úřad

Babišova kritika

Zatímco Maláčová se bránila dotazům novinářů mlčenlivostí, premiér Babiš promluvil. „IT zakázky jsem kritizoval dlouhodobě. Napsal jsem paní ministryni asi deset dopisů. Samozřejmě je to špatně, pokud je tam nějaká korupce,“ okomentoval situaci před odjezdem do Lán.

Premiér byl v tu chvíli první, kdo veřejně použil slovo „korupce“, byť paragrafové indicie z Vrchního státního zastupitelství v Praze jsou jasné. Konkrétně jde o ty z trestního zákoníku s čísly 257 a 329. První z nich hovoří o pletichách při veřejných zakázkách, druhý o zneužití pravomoci úřední osoby.

10 dopisů od Babiše. ‚Odmítám alibistický až agresivní způsob reakce,‘ píše Maláčové k IT systémům

Číst článek

Pletich se podle zákona dopustí ten, kdo „jinému poskytne, nabídne nebo slíbí majetkový nebo jiný prospěch za to, že se zdrží účasti v zadávacím řízení nebo ve veřejné soutěži“. Zneužití pravomoci pak hovoří například o „opatření neoprávněného prospěchu“. A jelikož se podle detektivů zmíněná dvojice dopustila trestné činnosti ve „velkém rozsahu“, hrozí každému z nich až dvanáct let.

„Budeme chtít, aby nám to paní ministryně vysvětlila,“ dodává před novináři Babiš už po obědě s prezidentem. Působení Jana Baláče se premiérovi podle jeho slov nelíbilo už dlouho a nemá s ním dobré zkušenosti.

„Jeho jediná kvalifikace je, že byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD,“ napsal odpoledne premiér v SMS zprávě serveru iROZHLAS.cz.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme