‚Nikdo z nás není nad zákon.‘ Část politiků odsuzuje násilí u soudu s Peterkovou, zváží možná opatření
Soud s dezinformátorkou Janou Peterkovou přerušila potyčka jejích příznivců s vězeňskou službou. Dav vylomil dveře do soudní síně, skandoval: hanba a gestapo, až před nimi musela soudkyně prchnout do bezpečí. „Zákon jsme my!“ křičely desítky lidí na chodbě soudu. Politici jejich chování v soudní budově kritizují. „Nikdo z nás není nad zákon,“ vzkazuje ministr vnitra Vít Rakušan ze STAN.
Soudkyně kráčí rychlým krokem chodbou pražského městského soudu. Chrání ji jeden příslušník justiční stráže. „Utekla, nemá na to koule. Hanba. Mr*ko jedna zku*vená. Svi*ě soudkyně,“ křičí na ní dav, který krátce předtím vylomil jedno křídlo dveří soudní síně.
Atmosféra u soudu s Janou Peterkovou byla během úterý divoká. Justiční stráži musela dokonce přispěchat na pomoc policie. „Máme vaše dr*ky, to se vám všechno vrátí. Jste nahraný,“ varovala žena členy pořádkové jednotky v taktických vestách, kteří později bránili vstup do jednací síně.
Část politiků se proti takovému chování lidí v soudní budově ostře ohradila. „Nikdo z nás není zákon a nikdo z nás není nad zákon. Podobné excesy ukazují, jak blízko je od lživého nebo nenávistného slova k násilnému činu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS jednal ještě během úterý se šéfem vězeňské služby Simonem Michailidisem. Zároveň oznámil, že se násilím v budově soudu a případnými opatřeními proti podobným incidentům bude zabývat vláda na středečním zasedání.
Gestapo, skandovali u soudu s Peterkovou. Chování advokáta Naxery prověří profesní komora
Číst článek
Proti podobnému násilí se postavil i předseda lidovců Marian Jurečka: „Pro všechny platí pravidla a zákony! Nikdo si nemůže dovolit takové jednání! Takové jednání nelze omlouvat, ani tolerovat!“
A podobně mluvil i exministr spravedlnosti, dnes europoslanec Jiří Pospíšil z TOP 09. „Ohrožení soudkyně davem příznivců paní Peterkové zcela odsuzuji. Toto je hranice, kterou nikdo nesmí překročit. To, co z nás dělá fungující západní zemi, je vláda práva a jeho vymahatelnost. A žádná skupinka fanatiků, která se pasuje do role zákona, na tom nic nezmění,“ uvedl.
Místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Jakub Michálek z Pirátů to označil za akt chuligánství. „Demokracie je velmi křehká a extremisté, kteří na ni útočí, by měli nést následky jako každý jiný výtržník,“ poznamenal.
Podle člena zmíněného výboru Ondřeje Koláře z TOP 09 není jednání příznivců Peterkové jakkoli ospravedlnitelné. „Jedním ze znaků svobodné společnosti je respekt k právnímu státu a nezávislost soudů. Pokud je lítý dav ochoten vzít útokem soudní místnost, nesmí existovat slitování. Spravedlnost není a nesmí být v rukou ulice,“ upozornil.
Peterková dostala za poplašné zprávy podmínku. Její příznivci vylomili dveře, zasahovala policie
Číst článek
„Případy zásahů proti institucím se evidentně stávají rizikem, které by bylo velmi nerozumné a krátkozraké jakkoli bagatelizovat,“ varovala Lucie Potůčková, členka sněmovního ústavně právního výboru ze STAN.
Předseda výboru Radek Vondráček z ANO věří, že v budoucnu už se něco podobného nebude opakovat. „Jednou ze zásad soudního řízení je jeho veřejnost. Vtrhnutí do jednací síně je ale naprosto proti všem pravidlům. Je to něco nového a na soudu na to nebyli připraveni. Náš právní řád má k dispozici nástroje, aby byl tento incident vyšetřen a účastníci vedeni k odpovědnosti,“ zdůraznil.
Vladimíra Jesenská, místopředsedkyně výboru z SPD, k tomu pouze dodala: „Ke včerejšímu dění mohu konstatovat, že nesouhlasím s jakýmkoliv protiprávním jednáním.“