Jednou z priorit reformy zemědělství je narovnání vlastnických vztahů
Narovnání vlastnických vztahů k půdě - to je jedna z priorit ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Předložit chce proto zákon, který by umožnil navrácení majetku v hodnotě 12 miliard korun všem, kteří mají své právoplatné podíly v transformovaných zemědělských podnicích. Týkat by se to mělo více než 100 tisíc lidí.
Ani 18 let po revoluci se ještě nepodařilo narovnat veškeré vlastnické vztahy v zemědělství, tvrdí ministr. Zákonem by proto těď chtěl řešit případy těch lidí, kteří často nedobrovolně odevzdali majetek někdejším družstvům a stále se nedočkali vyrovnání.
"To by byla úprava, která by ukončila veškeré tyto trvající spory, a zabránila by tomu, aby se mohly přelít například k mezinárodním soudům," řekl ministr Gandalovič. Pokud by se normu podařilo prosadit ve sněmovně, začala by platit od ledna příštího roku.
To potvrdil i premiér Mirek Topolánek: "My jsme přišli se zákonem, který by měl dokončit reformu narovnání vlastnických vztahů, a je jenom na Poslanecké sněmovně, protože v Senátu nemám pocit, že by to neprošlo, abychom dokončili tento problém."
Opozice s ní ale nesouhlasí. Zákon podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika není dobře připravený: "On je tak špatný a i tak protiústavní, že pro něj nejsme schopni skutečně při nejlepší vůli zvednout ruku. Ale budeme hledat jiné řešení, které umožní naplnění oprávněných nároků."
Podle agrárního analytika Petra Havla přišla vláda s reformou pozdě. Majetkové vztahy si ale podle něj pozornost zasluhují: "Česká republika je v evidenci půdy snad v nejhorším nepořádku na světě."
Do budoucna by se pak měly urychlit i pozemkové úpravy, aby například k některým pozemkům nechyběly cesty.