Soudce Berka dostal nižší trest, místo 8,5 roku má ve vězení strávit sedm let
Olomoucký vrchní soud ve středu snížil trest ústeckému soudci Jiřímu Berkovi obžalovanému kvůli zmanipulovaným konkurzům z 8,5 na sedm let. Tresty odvolací soud snížil i dalším šesti ze zbývajících osmi obžalovaných, a to v rozmezí o půl až 2,5 roku. Zohlednil přitom víc než patnáctiletou délku stíhání a procesu. Verdikt je pravomocný.
Konkurzní soudce Jiří Berka se jednání u vrchního soudu neúčastnil. Jeho obhájce Rudolf Axmann předpokládá, že podá dovolání.
Kauza zmanipulovaných konkurzů
Skupina způsobila podle obžaloby na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.
„Rozhodnutí odvolacího soudu je poměrně překvapivé, minimálně z hlediska výše trestu,“ řekl novinářům Axmann.
Státní zástupce Peter Pješčak byl naopak spokojen. „Soud konečně ve věci pravomocně rozhodl, přibližně 12 až 13 let od podání obžaloby. Považuji za pozitivní, že se fakticky ztotožnil se všemi skutečnostmi, které vyplývaly z podaných obžalob, tedy uznal vinu v tom rozsahu, jak byli obžalovaní trestně stíháni, což je dobrá zpráva nejen pro mě, ale i pro celou společnost,“ uvedl žalobce.
Insolvenčnímu správci Danielu Thonatovi trest soud snížil ze sedmi na pět let, i kvůli jeho doznání. U ostatních přihlédl k jejich rolím či výši škody. Znalec Martin Jurenka si odpyká šest let, o půl roku méně, než mu uložil krajský soud. Jemu jedinému vrchní soud právní kvalifikaci upravil.
Soudce Berka půjde za zmanipulované konkurzy do vězení na 8,5 roku, rozhodl soud
Číst článek
Z původních sedmi na pět let a deset měsíců snížil vrchní soud trest insolvenčnímu správci Petru Tuhému. Ještě víc soud snížil trest Luboru Kindlovi, místo 6,5 roku zůstane za mřížemi čtyři roky. Pět místo původních sedmi let ve vězení stráví Miroslava Melicharová a Karel Melichar.
Znalec Pavel Hlavatý a Vladimír Šiša odešli od vrchního soudu se shodným dvouletým trestem s podmíněným odkladem, v případě Hlavatého je zkušební doba nařízena na tři roky, u Šiši na pět let.
Odvolací soud všem obžalovaným potvrdil zákaz činnosti, který jim uložil táborský soud, většině však snížil jeho dobu. Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Miroslavě a Karlovi Melicharovým potvrdil i propadnutí majetku.
Verdikt po téměř 16 letech od stíhání
Rozsudek ve středu padl tři roky po vyhlášení rozhodnutí u táborské pobočky českobudějovického krajského soudu a víc než 15 let po zahájení stíhání.
Podle předsedy senátu Jiřího Zouhara je třeba reagovat na délku trestního stíhání i dobu, kdy byl trestný čin spáchán. Například u Berky činila doba řízení 15 let a sedm měsíců, celkem 17 let a měsíc uplynul od spáchání prvního trestného činu. Podobně dlouhá doba je i u ostatních obžalovaných.
Délka řízení je podle soudu opravdu nepřiměřená, obžalovaní to přitom podle předsedy senátu nezavinili. Na druhou stranu vzal soud v úvahu i to, že kromě insolvenčního správce Thonata všichni vinu popřeli.