Kalousek: Stíhání Parkanové je útokem na mechanismy demokratického státu

Trestní stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové z TOP 09 je podle ministra financí Miroslava Kalouska a místopředsedy TOP 09 bezprecedentním útokem na demokratický mechanismus státu. Kalousek to řekl v diskuzním pořadu České televize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK TOP 09, která představila své kandidáty na hejtmany pro krajské volby 2012, Miroslav Kalousek

TK TOP 09, která představila své kandidáty na hejtmany pro krajské volby 2012, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

„Neexistuje v tomto případě zákonná povinnost zadat si nezávislý posudek na cenu obvyklou. Já jsem hluboce přesvědčen, že jsme svědky bezprecedentního policejního útoku na rozhodovací mechanismy demokratického státu,“ prohlásil.

„Pokud je legální praxe špatná, tak tu legální praxi musí změnit demokratický parlament změnou zákonů. My jsme v situaci, kdy legální praxi kriminalizuje vyšetřovatel a pravděpodobně i dozorující státní zástupce.“

V České televizi Kalousek také naznačil, že celá kauza vznikla na politickou objednávku:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Kalousek pronesl svá obvinění v debatním pořadu České televize

„Já jsem pevně přesvědčen, že státní zastupitelství to v určité fázi musí zastavit, protože to není kriminální čin. Potom musíme důsledně vyšetřit, co vedlo policii České republiky k tomu, že se dopustila naprosto nepravdivého a vylhaného obvinění. Vzhledem k tomu, že tam je interakce dozorového státního zástupce, tak to může být reakce na nějakou poptávku – mediální, politickou, finanční.“

Ministr vnitra Jan Kubice Kalouskovo nařčení rezolutně odmítá. Podle něj se policie jen drží svého právního názoru, podle kterého Parkanová porušila zákon.

„Policie postupuje pod dozorem státního zástupce. A pakliže policejní orgán dospěl k právnímu názoru, že byl spáchán trestný čin, je to jeho právní názor a korigovat ho může jenom dozorující státní zástupce, popřípadě nadřízené státní zastupitelství může v případě pochybností nařídit dozorovou prověrku,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Vlasta Parkanová (Top 09) | Foto: Khalil Baalbaki

Podle odborníka na ústavní právo Marka Antoše nejsou Kalouskovy výtky opodstatněné. O legálnosti stíhání rozhodovat soud, a ne politici.

„Podstatná otázka je, zda to bylo nebo nebylo legální. Domnívám se, že tím, kdo to má posoudit, je právě soud a nikoliv Poslanecká sněmovna. Mám dojem, že tyhle výroky nepatří do řešení toho případu,“ řekl Radiožurnálu.

Radim Bureš z Transparency International tvrdí, že Kalousek sám bezprecedentně útočí na základy právního státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na ústavní právo Marek Antoš zpochybňuje oprávněnost Kalouskových výroků

„Nejen že člen exekutivy autoritativně rozhoduje o tom, co je zákonné a co není a jestli byl porušen zákon nebo nebyl, ale dochází ke skutečně neuvěřitelnému nátlaku na orgány činné v trestním řízení, který lze charakterizovat jako ovlivňování jejich rozhodovací pravomoci,“ řekl v České televizi.

Podle Bureše Kalousek jen zastrašuje ty, kteří se snaží zavedený systém předražování veřejných zakázek odhalit a změnit:

„Nejsou to jenom letouny CASA. Ukazuje se, že celá řada zbrojních zakázek nebo i dalších zakázek je předražována, že nejsou nastavena pravidla k tomu, aby byla vybrána ta nejlevnější nebo nejefektivnější varianta. Tam, kde je proces zpochybněn, kde se někdo snaží podívat, jak došlo k tomu pravděpodobnému výraznému předražení, je vyšetřovateli a státnímu zástupci vyhrožováno a jsou zastrašováni.“

Vyšetřovatelé viní Parkanovou z toho, že kvůli chybějícímu posudku na cenu letounů CASA stát zbytečně přišel o více než 650 milionů korun. Parkanová vinu odmítá.

Lucie Maňourová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme