Kde děti nechodí do školky? Unikátní data ukazují na problémy velkých měst a severozápadu
Napříč Českem je 263 malých regionů, kde by děti mimo školky zaplnily dvě a více tříd. Největší nedostatek míst je v okolí velkých měst a na severozápadě Česka. Povinnost poskytovat předškolní péči má každá obec, téměř třetina však spoléhá na své sousedy a další čtvrtina nezvládne řadu dětí umístit ani s pomocí jiných obcí. Stát přitom přesně neví, kolik míst chybí a kde přesně. iROZHLAS.cz přináší unikátní data společnosti PAQ Research.
Odhady o počtu chybějících míst a jejich rozprostření v českých obcích se liší. Sdružení měst a obcí předloni hovořilo o asi 40 tisících chybějících místech pro děti starší tří let. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v témže roce uváděl až 130 tisíc, ovšem včetně míst pro děti mladší tří let.
Odmítnutých přihlášek do mateřských škol jsou ročně desítky tisíc, ty však nevypovídají o potřebách kapacit, jelikož rodiče mohou podat víc přihlášek zároveň. Ministerstvo školství ví, že v roce 2021 nenavštěvovalo mateřské školy (soukromé i veřejné) asi 40 tisíc dětí ve věku tří a čtyř let. Číslo vychází z dat posledního sčítání lidu, které bylo v roce 2021, nezahrnuje tedy skokový nárůst poptávky po předškolní výuce uprchlíků z Ukrajiny.
Pětileté děti mají podle zákona povinnost školku navštěvovat, zatímco mladší děti často na místo nedosáhnou, ačkoliv by jim dle zákona obce měly také kapacitu zajistit.
Nedostatek kapacity není jediným důvodem, proč děti školky nenavštěvují, ačkoliv podle průzkumu ministerstva práce a sociálních věcí si velká většina rodičů přeje, aby jejich dítě nastoupilo do školky mezi dvěma a čtyřmi lety věku.
Málo místa opět nemusí být jediným důvodem pro odklad nástupu, rodiče v průzkumu uvádějí rodinné důvody, zralost dítěte nebo termín nástupu jako další.
České obce
Mateřské školky děti přijímají podle vzdálenosti – nejprve přijmou všechny z vlastní obce, pak nabízí místa dětem nejbližšího souseda a tak dále. Obcí je v Česku přitom v porovnání se zahraničím hodně – 6254. Žádnou školku nemá 46 procent z nich. Společnost PAQ Research ve výzkumu ukazuje na mikroregiony, respektive skupiny obcí v okruhu deseti kilometrů, kde zůstává značný počet dětí mimo školku.
Jelikož hodně dětí dochází do školky mimo své město či vesnici, rozdělili výzkumníci obce do šesti skupin podle toho, jak jsou schopné umístit své vlastní děti, případně nabídnout místa sousedům.
Pomáhající obce nabízejí alespoň deset procent míst ve školkách svému okolí; soběstačné jsou schopné umístit vlastní děti; spolupracující mají vlastní školku, ale využívají kapacity ze sousedství; závislé nemají vlastní školku, ale umístí všechny děti v sousedství; nedostatečné některé děti umístit schopné nejsou a bezdětné jsou obce bez dětí předškolního věku.
Závislost obce na školkách sousedů může vést k nejistotě. Pokud v okolních obcích vzroste počet dětí, nemusí se na ně dostat místo. Počet dětí v „závislých“ obcích bývá relativně malý, což naznačuje, že jde většinou o menší obce, kde je pro otevření nové školky nezbytná spolupráce.
Spolupráci obcí vnímají výzkumníci jako řešení situace, uvádějí například šest obcí na Tišnovsku, které zřizují školku dohromady.
V Česku existuje 263 mikroregionů, kde doma zůstává tolik dětí, že by zaplnily dvě a více tříd mateřské školy, výjimečně i nízké desítky tříd. Problém se tedy netýká jen jednotlivých obcí, ale spíše mikroregionů, prakticky každý kraj má koncentrovaný shluk obcí, kde nechodí do školky zhruba třetina dětí.
Z mapy 263 větších ohnisek celkově vyplývá, že existují tři typy regionů s rozdílnými problémy a situací – velká města, severozápadní pohraničí, především Ústecký a Karlovarský kraj, a vnitřní periferie například ve Zlínském nebo Pardubickém kraji.
Školky se vyplatí
Dodatečné umístění jednoho dítěte podle loňského výzkumu CERGE-EI státu v průměru přinese 46 tisíc korun ročně díky vyšším odvodům pracujících rodičů a nevyplaceným příspěvkům.
Místa ve školkách jsou, ale ne tam, kde žijí rodiny. Rodiče potřebují desítky tisíc dalších, přibývají stovky
Číst článek
Předškolní výuka má rovněž genderový rozměr, rodičovský příspěvek v Česku čerpají podle dat ministerstva práce a sociálních věcí až z 98 procent ženy.
Stát se nedostatečnou docházku snaží řešit různě, například prosazuje větší odpovědnost obcí. Prezident republiky Petr Pavel v pondělí podepsal zákon, díky kterému dostanou rodiče finanční kompenzaci za svého nedobrovolně neumístěného předškoláka.
Obce od ledna příštího roku budou muset buď zajistit místo v mateřské škole nebo ve vlastní či soukromé dětské skupině.
„Mechanismus bude nastaven tak, že si rodič péči zabezpečí sám. A ta kompenzace bude do výše maximální úhrady, kterou rodič za péči v dětské skupině hradí. To je dnes 5090 korun měsíčně,“ popsal loni, když vláda návrh schválila, pro Novinky.cz ministr práce a sociálních věcí Jurečka (KDU-ČSL).