Kompromis s CME nalezen?
Česká republika nebude muset platit úroky z prodlení za to, že se rozhodla ještě nezaplatit pokutu za prohranou arbitráž s CME. Ministru financí Bohuslavu Sobotkovi se tak podařilo snížit částku o dva miliony denně, které tak přibývaly k více než 10miliardovému dluhu.
Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí resortu financí Jaroslav Dědič, stát v nejbližších dnech převede peníze na účet v příslušné bance. Do té doby nám však penále bude stále nabíhat.
"Dohoda vypadá asi následovně: Na speciální vinkulační účet zřízený u švédské pobočky významné banky složí Česká republika odškodnění z konečného arbitrážního nálezu. Od data složení přestanou nabíhat sankční úroky ve výši cca 2 milióny korun denně. Prostředky na účtu budou uvolněny vítězné straně na základě předložení rozhodnutí švédského odvolacího soudu," upřesnil Dědič.
Jestliže Praha tuto dohodu nesplní a do 28. dubna na švédský účet nepoukáže částku, která k tomuto dni bude činit 356,734 miliónu dolarů, zvýší se dluh o dalších 20 miliónů dolarů. Rozhodnutí odvolacího soudu ve prospěch Česka bude znamenat pro švédskou banku pokyn k vrácení peněz Praze.
Roztržka mezi ředitelem Televize Nova Vladimírem Železným a původními investory televize z roku 1999 vyústila ve tři arbitrážní spory. Osud poslední - londýnské arbitráže ale závisí ještě na rozhodnutí švédského soudu, který rozhoduje o údajném procesním pochybení v její první fázi. V obdobném předchozím sporu mezi zakladatelem CME Ronaldem Lauderem a Českou republikou přitom v září 2001 český stát zvítězil. Třetí arbitráží byl spor mezi CME a Železným, ve kterém šlo o porušení nekonkurenční doložky smlouvy, uzavřené mezi těmito partnery. Arbitři v únoru 2001 stanovili, že Železný smlouvu porušil a musel tedy vrátit zhruba miliardu korun, které získal za podíl v České nezávislé televizní společnosti.