Komunikace je sice masová, nikoli však bezproblémová
Jaké možnosti ale i hrozby přináší dnešní věk komunikace? A co se stane, když komunikace selže? Jakými zprávami, nebo čím vůbec se vlastně v tom šrumci můžeme orientovat?
Když sledujeme, jaké obrovské prostředky vrhli mobilní operátoři na reklamní trh, snadno můžeme propadnout iluzi, že nás čeká tisíciletí bezproblémové komunikace. V době, kdy si milióny lidí pořizují mobilní telefony se ovšem dvacet hodin nad našimi hlavami zcela bez kontroly pohyboval stočtyřicetitunový kolos vesmírné stanice Mir. Rádiové spojení nakonec Středisko pro řízení kosmických letů u Moskvy navázalo, ale obava, že nám příště Mir spadne na hlavu trvá.
Technické prostředky neselhávají pouze v Rusku. U nás se například Radiokomunikacím již několik dní nedaří přenést do televizorů normální zprávy a místo nich sledujeme cizí lidi, kteří k nám hovoří z planety Nova. Když se odmlčí a na obrazovkách se objeví sport, s překvapením vidíme, jak před Českou televizí tisíce lidí komunikují velice družně i bez mobilů. Žádají svobodu slova, vlastně tedy svobodnou komunikaci. Mávají přitom prapory, ačkoli jistě slyšeli, že zákon stojí na straně těch, kteří si komunikaci představují jako kličky paragrafu. V těch ale někdy není snadné se vyznat. Advokátka Helena Chaloupková, která se specializuje na mediální právo, například upozorňuje, že svoboda projevu je nadřazena regulaci médií i v mezinárodní praxi. To možná bude důvodem, proč téměř všechna světová média sledují krizi komunikace v České televizi. Kdyby šlo pouze o porušování předpisů, sotva by se namáhala. Prožíváme situaci, která se může jevit jako velmi složitá, řekl včera moderátor počasí Ján Zákopčaník a dodal pro takové případy mají lidé odnepaměti vyzkoušeno, že spolehlivým vodítkem je vlastní srdce, pakliže ho máme na svém místě a otevřené. To je věta dne.