Konec sněmovny vítají i neparlamentní strany. Vidí šanci na volební úspěch
Předčasné volby jsou na dohled. Poslanci schválili návrh na rozpuštění sněmovny. I když se počítalo s tím, že na to budou mít TOP 09, ČSSD a komunisté potřebnou ústavní většinu, výsledek hlasování mnohé překvapil, ale také potěšil. Vítají ho i neparlamentní strany, protože v něm vidí šanci na volební úspěch.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří hlasovali pro rozpuštění sněmovny, protože se domnívám, že to je jediné racionální a slušné řešení,“ reagoval na dnešní dění předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s tím, že strana po volbách už dávno volala.
Na rychlou a krátkou předvolební kampaň jsou podle něj lidovci, kteří usilují o návrat do sněmovny, dobře připraveni. Začali prý totiž pracovat už před prázdninami.
Hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu byli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, zakladatel a lídr hnutí ANO Andrej Babiš, šéf Strany Zelených Ondřej Liška a komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko
Bělobrádek doufá, že hlavním tématem voleb nebude souboj mezi Miroslavem Kalouskem a Milošem Zemanem, ale hospodářský růst, sociální smír a snižování státního dluhu.
Rozhodnutí poslanců o rozpuštění sněmovny jednoznačně uvítal také předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
„Myslíme si, že volby jsou skvělá příležitost pro naše občany vyjádřit svůj postoj ke stranám a politikům, kteří sedí ve sněmovně vlastně už 20 let, stále nám něco slibují a nic pro nás neudělali."
Překvapení se nekoná, sněmovna se podle očekávání rozpustila
Číst článek
Podobný názor má i Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky všechna dosavadní řešení ignorovala náladu ve společnosti a dnešní rozhodnutí mělo přijít už mnohem dříve.
Volební kampani bude podle šéfa zelených dominovat osoba Miloše Zemana. „Je potřeba aktivně bránit velmi nebezpečné tendenci prezidenta Zemana přetvořit český politický systém v jakýsi mix poloprezidentského autoritářského systému postaveného na populismu," tvrdí Liška.
Rozpuštění sněmovny je cestou z politické krize, shodují se TOP 09 a ČSSD
Číst článek
Předčasné volby musí prezident vyhlásit do 60 dní od chvíle, kdy potvrdí rozpuštění sněmovny. Už dříve avizoval, že by se mohly uskutečnit 25. a 26. října.