S korespondenční volbou souhlasí podle průzkumu až polovina Čechů. Pro jsou spíše ženy a mladší ročníky

Korespondenční volbě, tedy příležitosti, aby lidé v zahraničí mohli volit poštou, je nakloněná téměř polovina Čechů. Vyplývá to z aktuálního bleskového průzkumu agentury STEM/MARK. O něco více jí jsou nakloněny ženy, více vzdělanější část obyvatelstva, spíše mladší ročníky než ty starší a o něco častěji také lidé ze středně velkých a velkých měst a voliči vládních stran, uvedli autoři průzkumu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní návrh zákona na zavedení možnosti korespondenční volby nyní projednává Sněmovna. Nesouhlasí s ní opoziční hnutí ANO a SPD, mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné.

Skončil druhý den jednání o korespondenčním hlasování, Okamura řečnil téměř jedenáct hodin

Číst článek

Se zavedením korespondenční volby pro Čechy v zahraničí souhlasilo 47 procent respondentů, 35 procent bylo proti a necelá pětina nedokázala odpovědět. Podle autorů průzkumu tak pravděpodobně nepovažují téma za důležité. Průzkumu se od 12. do 16. ledna zúčastnilo 513 lidí starších osmnácti let.

Mezi argumenty pro zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí zaznívá od respondentů především základní demokratické právo volit, zjednodušení či dostupnost a zvýšení celkové volební účasti.

V argumentech proti nejčastěji zaznívala možnost manipulace výsledků, či to, že by lidé žijící v zahraničí neměli zasahovat do politiky a dění v České republice. „Celkově ale uváděli více konkrétních argumentů (v rámci svých otevřených odpovědí na otázku) zastánci korespondenční volby,“ uvedla agentura.

Průzkum o korespondenční volbě | Zdroj: STEM/MARK

Průzkum dále poukázal na to, že při možném hlasování společnost více rozděluje i to, zda volit poštou i v Česku nebo dokonce přes internet. S korespondenční volbou i v rámci České republiky by souhlasily dvě pětiny a proti by bylo 42 procent dotazovaných. Pro volbu přes internet hlasovalo 44 procent lidí, naopak proti bylo 47 procent.

„Myslím, že Češi vnímají třeba elektronické volby až jako poslední možný krok, když se povede právě korespondenční volba ze zahraničí a nebudou vznikat pochybnosti,“ podotkl autor výzkumu Jan Burianec.

Babišovo ANO dříve korespondenční volbu prosazovalo a šéf ODS Fiala ji odmítal, dnes je to naopak

Číst článek

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb.

Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Podle vlády by se korespondenční volba mohla týkat půl milionu českých občanů, kteří v cizině žijí dlouhodobě, nebo tam pobývají kvůli studiu či zaměstnání.

Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nezavedly zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí také Island. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.

Průzkum o korespondenční volbě | Zdroj: STEM/MARK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme