Koronavirus má v Česku třetí oběť. Celkem je v zemi 1394 případů nákazy

  • Třetí nakažený v Česku zemřel na nákazu koronavirem. Žena narozená 1949 podlehla nemoci v úterý večer.
  • V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru. Během úterý přibylo zatím 107 nakažených. Vyléčit se podařilo 10 nakažených. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.
  • Koncem března by podle Ústavu zdravotnických informací mohlo být asi 3000 případů nákazy. Koncem dubna čeká kumulativně asi 15 tisíc nakažených, včetně vyléčených. Lůžková péče by to měla zvládnout.
  • Ústřední krizový štáb v úterý představil nový systém identifikace nakažených. Tzv. inteligentní karanténa má být spuštěna po Velikonocích. Rozpočet na obranu se sníží o necelé tři miliardy korun.
  • Rozpočet ministerstva obrany se letos kvůli úsporám spojeným s bojem proti novému typu koronaviru sníží o 2,9 miliardy korun. Snížit by se mohl i rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí asi o deset miliard korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:48 24. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná fakultní nemocnice

Koronavirem je v Česku nakaženo bezmála 1400 lidí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Česku zemřel šestý pacient s koronavirem, nakažených je celkem 1654 lidí

Číst článek

Třetí obětí koronaviru v Česku je žena narozená v roce 1949, která se s koronavirem léčila ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se nakazila v rodině. Žena trpěla chronickými dýchacími obtížemi a nákaza koronavirem u ní byla odhalena až následnými testy. Poslední dva dny byla na plicní ventilaci, řekl ministr. V úterý již dopoledne přibyla druhá oběť koronaviru, tou byl muž narozený v roce 1975 a hospitalizovaný v Havířově. Měl pokročilou rakovinu. První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli. Vyléčených je v České republice 10 pacientů. 

Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 tisíc nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl  ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Článek pokračuje pod online reportáží

Inteligentní karanténa

Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet, zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích. Nakažený bude muset s monitorováním souhlasit a při pohovoru s hygienikem by si pak měl vzpomenout, s kým se potkal. Všechno by se mělo stihnout do tří dnů, řekl v úterý po jednání krizového štábu jeho předseda, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Testovat chce nový systém už druhý dubnový týden.

Armáda pomáhá pražským záchranářům. Postavila pro ně nafukovací halu na dekontaminaci sanitek

Číst článek

„Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou,“ popsal Prymula.

Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob. „Ty budou okamžitě osloveny, bude u nich provedená karanténa a budou za nimi vyslány odběrové týmy, do jejichž transportu se zapojí i armáda, nebo vlastním vozidlem dojedou do odběrového místa,“ uvedl.

Snížení výdajů ministerstev

Rozpočet ministerstva obrany se letos kvůli úsporám spojeným s bojem proti novému typu koronaviru sníží o 2,9 miliardy korun. Obrana měla letos hospodařit se 75,5 miliardy korun. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jde o maximální možnou podporu státu ze strany ministerstva. Úspory se nemají týkat klíčových vyzbrojovacích projektů. Odsunut bude třeba nákup malého letadla či splátky za letadla CASA, sdělil v úterý mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Další týdny naznačí, jak jsou opatření efektivní, máme ale pozitivní signály, říká Dušek o epidemii

Číst článek

Třetinu z téměř tří miliard chce ministerstvo ušetřit na mandatorních výdajích. Uvolní se finanční prostředky na neobsazená místa. „Pokud by to nestačilo, mohlo by jako další krok mimořádně dojít ke zvolnění tempa letošního náboru nových vojáků,“ dodal mluvčí.

Metnar podle svého mluvčího chápe stávající mimořádnou situaci a ministerstvo je připraveno se spolupodílet na řešení následků boje s koronavirem. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jeho úřad určil zdroje, kde by mohl ušetřit a podpořit z nich státní rozpočet při financování vzniklých ztrát.

Snížit by se mohl i rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí. Výdaje ministerstva by se kvůli koronavirové krizi mohly seškrtat o deset miliard korun. Nově by tak mohl resort letos utratit 676,8 miliardy korun. Příjmy by proti původnímu plánu mohly být o 25 miliard nižší.

Navyšování infrastruktury

‚Lufťáci jezdí na chaty a nedodržují opatření.‘ Většina poslanců je kvůli koronaviru pro zákaz vycházení

Číst článek

Infrastruktura spojená s koronavirem se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha stále navyšuje. Ať už jde o počet odběrových míst, kterých je podle Vojtěcha nyní v Česku 45, nebo o počet testovacích laboratoří, kterých je 51. „Systém si sedl a všechno jde dobře,“ řekl ministr ohledně distribuce ochranných prostředků.

Denní přírůstky nakažených COVID-19 podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška klesají a zřejmě budou stagnovat. Je to podle něj důvod k mírnému optimismu. „Efektivita opatření jde těžko posoudit. Ale dovolil bych si mírný optimismus,“ uvedl.

tzr, ako, ban, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme