K úmrtí sestry z Thomayerovy nemocnice přispěl stres, myslí si její vedoucí

K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z toho, co se o ní psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. V České televizi to v pondělí řekla přednostka pneumologické kliniky Martina Vašáková. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že spustilo telefonní linku poskytující psychickou pomoc pro zdravotníky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomayerova nemocnice

Thomayerova nemocnice eviduje 14 nakažených zdravotníků. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Osmačtyřicetiletá zdravotní sestra zemřela podle serveru Seznam Zprávy v neděli. Nakazila se od jednoho z pacientů, který byl později v kritickém stavu připojen na mimotělní oběh a jako jediný v Česku dostává experimentální lék remdesivir. Příčinu smrti sestry v domě v Říčanech vyšetřují kriminalisté. Policejní mluvčí Zdeněk Chalupa uvedl, že pracují s verzí náhlého úmrtí, protože nic nenasvědčuje tomu, že šlo o násilný trestný čin nebo sebevraždu. Média upozornila, že sestra si den před smrtí na facebooku stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek při péči o pacienty nakažené koronavirem.

Vašáková v České televizi potvrdila, že sestra měla koronavirovou infekci. Podle přednostky oddělení se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka. Těžce ale nesla, co o ní psala některá média, uvedla Vašáková. „Prostě se domnívám, že ten stres byl jeden určitě z přispívajících faktorů jejího odchodu,“ dodala.

Stresové zatížení

Na klinice se podle ní od pacienta koronavirem nakazily dvě sestry a jeden lékař, další sestřička z ambulance a sanitářka se pravděpodobně nakazily mimo nemocnici. Vašáková poukázala na to, že z celkového počtu 144 zatím nakažených zdravotníků je v Thomayerově nemocnici jen zlomek, z plicního oddělení se přitom podle ní začali někteří pacienti odhlašovat z operací.

13:11

Týrání v karanténě? Utečte a volejte policii. Poradí si i s tyranem COVID pozitivním, radí psycholožka

Číst článek

Thomayerova nemocnice v pondělí zveřejnila vyjádření, podle kterého se zdravotní sestry a lékař plicního oddělení u příjmu pacienta s podezřením na zápal plic, u kterého se následně potvrdila nákaza koronavirem, zachovali správně. O možném pochybení ze strany sester mluvil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle vedení nemocnice personál „nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a podle standardních postupů a opatření“.

Telefonní linka první psychické pomoci má zdravotníkům podle ministerstva pomoci zvládnout jejich stresové zatížení v souvislosti s koronavirem. Linku kolegiální podpory mohou kontaktovat zdravotníci zapojeni do přímé péče o pacienty i vedoucí pracovníci, operátoři jiných tísňových linek či farmaceuti. Informace o lince ministerstvo rozeslalo nemocnicím i střediskům zdravotnické záchranné služby, kontakty budou v sekci „Pro zdravotníky“ na webu ministerstva ke koronaviru. Pro veřejnost funguje od minulého týdne linka první psychické pomoci na čísle 1212 (volba 5), které také provozuje ministerstvo zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme