Stát znovu odložil uznávání očkování Čechů ze třetích zemí, certifikáty dostanou v pondělí
Certifikáty o očkování začne stát rozdávat Čechům naočkovaným v mimoevropských zemích nakonec až v pondělí 12. července. Na sněmovním Výboru pro zdravotnictví to ve středu potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Právní úprava pro uznávání vakcín je v platnosti od 22. června. Na téma nerovného uznávání vakcín upozornil Radiožurnál už před měsícem.
„Je to otázka IT řešení. ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky, pozn. red.) musí upravit systém, kde se všechny tyto informace evidují. Dělají celou řadu dalších změn, takže požádali o určitý odklad,“ vysvětlil Vojtěch Radiožurnálu, proč došlo k dalšímu odkladu.
Původní termín začátku uznávání očkování Čechů ze třetích zemí připadal na předposlední červnový týden, následně se posunul na 1. července a poté na 7. července.
„Od 7. 7. můžou osoby očkované ve třetích zemích získat český certifikát. Žadatelé musí být občany ČR nebo EU, případně splnit pravidla o pobytu. Očkovací látka pak musí odpovídat těm, které schválila EMA,“ uvedl na svém twitterovém účtu na konci června ministr zdravotnictví.
Nikdo o ničem neví
Lidé, kteří se pokoušeli český certifikát pro vstup bez služeb bez povinného testování získat, ale narazili. „Dnes je Den D a nikdo o ničem neví, ministerstvo na moje dotazy neodpovídá,“ napsal redakci Michal, jeden z krajanů žijících na Blízkém východě.
Právní úpravu uznávání vakcín přitom schválila vláda už 21. června, v platnost vstoupila následující den. Od té doby se čeká na „technické řešení“. Stát chce totiž Čechům vydávat tuzemský, nyní již tedy evropský certifikát o vakcinaci, ale pouze v případě, že žadatel předloží certifikát o očkování vydaný ve třetí zemi v anglickém jazyce, jehož vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách ministerstva.
V Evropské unii začaly platit covidové certifikáty. Češi si je můžou stáhnout přes aplikaci Tečka
Číst článek
Tento seznam byl naposledy aktualizovaný 21. června a z mimoevropských zemích jsou na něm pouze Albánie, Andorra, Austrálie, Hongkong, Macao, Izrael, Island, Korejská republika, Severní Makedonie, Singapur, Srbsko, Švýcarsko, Thajsko, Velká Británie a USA.
Rozšiřování seznamu
Češi naočkování vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou v jiných zemích (mimo EU) tak zatím o uznání svého certifikátu požádat nemohou. Platí to i pro pana Michala, očkovaného látkou Pfizer v Kataru. „Snažil jsem se komunikovat s ministerstvem, za jakých podmínek je možné na tento seznam přidávat další certifikát. Bohužel se mi nedostalo žádné určité odpovědi,“ doplnil.
Podle ministra Vojtěcha je seznam daný vyjednáváním ministerstva zahraničí a postupně může docházet k jeho rozšiřování. V tuto chvíli ale změny neplánuje. „Tak, jak je to nastaveno, je to optimální,“ řekl.
Na nerovné uznávání očkování ze zahraničí upozornil před měsícem Radiožurnál. Zatímco totiž třeba očkování Čechů vakcínami společnosti Pfizer v USA stát dosud neuznával, s čínskými vakcínami a Sputnikem V z Maďarska nebo Slovenska problém není. Ty přitom na rozdíl od vakcín firmy Pfizer neschválila Evropská léková agentura.