Česko začne uznávat očkování z třetích zemí vakcínami, které byly schválené Evropskou unií

Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v České republice, budou v případě absolvovaného očkování proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v třetích zemích platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Platit to bude pro lidi, kteří budou mít 14 dní po obdržené finální dávce vakcíny. Krok v pondělí schválila vláda.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 23:49 21. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti koronaviru

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by v systému mělo být možné vygenerovat příslušný certifikát od 1. července | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V systému, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je nyní podle Vojtěcha v daném případě nutné vytvořit možnost získání certifikátu. Mělo by tomu tak být od 1. července.

„Osoba skutečně bude nejen moci vstoupit do České republiky, nebude potřebovat test nebo nějaké jiné potvrzení. Bude se moci prokázat očkováním, ale zároveň se bude moci standardně pohybovat v České republice s tímto průkazem,“ řekl Vojtěch.

Zmínil například vstup na kulturní akce. Stejné podmínky by podle ministra měly platit i pro účast na vzdělávání.

Opatření, které v pondělí vláda schválila, bude účinné od úterý, jde ale pouze o nastavení právního rámce. „Musí být zveřejněn vzor v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví, a to zatím nemáme,“ doplnil Vojtěch.

Aktuálně si lidé mohou z Očkovacího portálu občana stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten pro různé činnosti či akce má různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.

Rozvolnění v kultuře

Vláda zároveň na pondělním jednání posunula soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec už na 26. červen. Týká se to třeba maloobchodu a služeb, ale uspíší se tak podle Vojtěcha i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích.

Akcí během posledního víkendu před prázdninami se tak bude moct venku účastnit až 5000 lidí, dodal ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent.

18:10

Smejkal: Testování každých sedm dní na táborech je příliš přísné a složitě proveditelné

Číst článek

Od stejného data bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkovány proti covidu-19.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) se nebudou muset děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, na táborech testovat každých sedm dní.

Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme