Odpadní vody z Prahy ukazují rostoucí nálož covidu v populaci. Nakažených podle oficiálních dat ubývá
Ještě zhruba měsíc by mohlo v nemocnicích přibývat lidí s covidem-19. A to i přesto, že podle oficiálních údajů nově nakažených ubývá. Dál rostoucí virovou nálož v populaci ukazují data z pražských odpadních vod, které sledují odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a Pražských vodovodů a kanalizací. Už minulé vlny epidemie prokázaly, že data z odpadních vod dokážou předpovědět situaci v nemocnicích s přibližně čtyřtýdenním předstihem.
„V této bandasce máme vzorek, je to odpadní voda, a teď ho nalijeme do vzorkovnice.“ Ta pak putuje na Vysokou školu chemicko-technologickou, kde odborníci ze vzorků zjistí množství viru SARS-CoV-2.
Co může ukázat monitoring odpadních vod vzhledem ke covidu? Téma pro Janettu Němcovou
„V těchto týdnech opět vidíme nárůst množství viru v odpadních vodách, už se zase blížíme hodnotám z listopadu roku 2021. Rozhodně bych v tuto chvíli neřekl, že množství viru v odpad vodách je za vrcholem,“ upozorňuje pro Radiožurnál Jan Bartáček z Ústavu technologie, vědy a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.
Oficiální data o epidemii ministerstva zdravotnictví přitom ukazují opačný trend. Počty nově nakažených klesají. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková si myslí, že má Česko v této vlně to nejhorší za sebou.
„Pokud budeme všichni k očkování vhodní naočkováni, tak se nemusíme bát, jsme dobře chráněni. A je jedno, jaká nálož viru je v populaci. Všichni vidí, že jsou ohromná čísla celkově nakažených, ale ten dopad do nemocnic je sražen tím, že je populace proočkovaná,“ upřesňuje.
Pacienti na JIP
Vašáková ale připouští, že v nemocnicích může ještě lidí s covidem-19 přibývat. „Zátěž nemocnice je cca padesát procent toho, co bylo v podzimní části pandemie, ale ta čísla významně neklesají, takže to, že dorazil virus do zranitelné populace, bohužel dělá to, že ještě do nemocnic doráží poměrně dost lidí, kteří nejsou v dobrém stavu,“ přibližuje.
V Česku přibylo 10 025 nově nakažených koronavirem. O třetinu méně než před týdnem
Číst článek
Odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v minulých vlnách epidemie zjistili, že data z pražských odpadních vod spolehlivě předpovídají situaci v nemocnicích, především na jednotkách intenzivní péče. A to asi s měsíčním předstihem.
„Pokud bude korelace podobná jako loni, tak očekáváme, že by měly začít narůstat počty pacientů na JIP a ten nárůst by měl pokračovat několik týdnů. Ta vlna bude dosahovat podobných čísel jako na podzim. V tu dobu bylo na JIP bylo kolem tisíce pacientů. Podle našich dat by to mělo vypadat, že bychom se mohli dostávat až na takovéto počty,“ míní Bartáček.
Podle Vašákové k tomu může přispět aktuální rozvolňování. Ministerstvo při zmírňování opatření zvažuje různé parametry, data z odpadních vod ale mezi ně nepatří.
Češi odloží respirátory. Někteří odborníci rozvolnění vítají, jiní jsou opatrní. ‚Je to proradný patogen.‘
Číst článek
„Zatím tím nelze řídit náš klinický nebo proepidemický postoj. Ono to asi bude využíváno k včasné predikci toho, že přichází vlna covidu-19.“
Třeba Praha 9 využívala data z odpadních vod proti šíření viru ve školách „Třeba v pondělí hlásila kanalizace, že je tam deset a více případů. Následně jsme provedli PCR testování, našli jsme 12 lidí, šli do karantény a čtvrteční kanalizační test ukázal zelenou, že tam už nikdo takový není, že to zafungovalo,“ vysvětluje starosta městské části Tomáš Portlík z ODS.
S testováním vzorků odpadních vod na koronavirus začal v pilotním projektu i Státní zdravotní ústav. Kromě Prahy spolupracuje s Brnem, Ostravou a Plzní. Data zatím nemá.