Česko má za úterý 9144 nakažených, méně než před týdnem. PES zůstává druhý den na 68 bodech
V Česku během úterý přibylo 9144 případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 víc. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Index protiepidemického rizika (PES) je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Česku se nyní s nákazou koronaviru potýká téměř 99 tisíc lidí. V úterý bylo s covidem hospitalizováno 6043 lidí, podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví o 152 méně než v pondělí.
Přednostní očkování stovek policistů a hasičů v Brně: věk ani pracovní zařazení nehrálo roli
Číst článek
Počet pacientů v těžkém stavu klesl na 995. V Česku se nyní s nákazou koronaviru potýká téměř 99 tisíc lidí, většina má mírný průběh onemocnění. Celkem dosud laboratoře potvrdily přes 956 tisíc nakažených.
Denní počty zemřelých se v posledních dnech drží kolem 120, na úterý připadá zatím 80 úmrtí. Celkem v Česku s onemocněním covid-19 zemřelo 15 791 lidí. Vyléčených je celkem 841 518.
Zdravotníci v Česku vykázali od začátku vakcinace 222 450 očkování, v úterý jich bylo přes 12 tisíc. Druhou dávku dostalo podle dat ministerstva zdravotnictví 17 622 lidí.
Většina lidí dostala vakcínu od firem Pfizer a BioNTech a přibližně dvě procenta očkovaných od firmy Moderna. V současné době je očkování určeno pouze pro prioritní skupiny, kterou tvoří zdravotníci, senioři a zaměstnanci v domovech a starší 80 let.
Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se ke středě nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94.
Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný, mírně roste už desátý den v řadě. Postupně od 16. ledna vystoupalo z 0,68 až na zmíněných 0,94. Stále se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zpomaluje.
‚Nejsme holubník ani kroužek.‘ Děti se kvůli covidu odhlašují ze základních uměleckých škol
Číst článek
Bodově se nyní na hodnotě indexu podílí šesti body. Pokud je reprodukční číslo v rozmezí 0,8 až 0,9, je to za tři body, pokud stoupne nad hodnotu jedna a je do 1,1 přičítá se do skóre devět bodů.
Z dalších kritérií, ze kterých se index vypočítává, je 16 bodů za průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny a za čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory rovněž 16 bodů.
Podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici, je v současné době ohodnocen 30 body. Všechny tyto ukazatele klesají.
Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech ze sta. Od 14. ledna je skóre ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body. V minulém týdnu dosahovalo skóre v pondělí a úterý 70 bodů, poté na tři dny stouplo na 73 bodů a od víkendu do tohoto pondělí bylo 69. V úterý ještě o bod kleslo.
Nové testování na covid: Česko ho zkouší poznat ze slin, školáci by mohli kloktat
Číst článek
Vláda zatím přechod do čtvrtého stupně nechystá. V protiepidemickém systému (PES) chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Zmírnění opatření podmiňuje tím, že hospitalizovaných pacientů s covidem nebude více než 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.
PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení.
Vláda ve středu večer projedná změny v tomto protiepidemickém systému. V pátém stupni pozměněného systému opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.