Hlavní hygienička: Pokud se školy otevřou, tak spíše pro maturanty a studenty posledních ročníků

Povinná školní docházka se do léta už zřejmě neobnoví. Hlavní hygienička Jarmila Rážová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekla, že pokud by se školy do konce června ještě otevřely, bylo by to ve speciálním režimu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 20:45 13. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka na prvním stupni základních škol se dočasně zrušila. Děti se vzdělávají doma a učitelé jim zadávají úkoly přes internet

Návrh, jak by mohl vypadat konec školního roku, projedná vláda v úterý. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ten by byl nastavený tak, aby především studentům posledních ročníků umožnil skládat maturity a závěrečné zkoušky na vysokých školách. Návrh, jak by mohl vypadat konec školního roku, projedná vláda v úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Česku daří v boji s pandemií? Poslechněte si celý rozhovor s Jarmilou Rážovou

„To uvolnění tam je. Za nějakých podmínek se děti do školy vrátí. Je to nastaveno tak, aby to nepřineslo velké epidemiologické riziko, takže to jsou spíše menší skupiny. A je otázkou, jestli bude ve hře povinná školní docházka. Myslím si, že spíše ne,“ popsala Rážová.

Podle hlavní hygieničky se otevřou spíše jen ročníky, které se mají zakončit nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. To je podle ní priorita, aby měli žáci možnost složit maturitu, děti mohly být přijaty na školu a aby člověk mohl udělat třeba zkoušku PhD, řekla.

„Záleží na tom, jak uchopí vláda zítra (v úterý) tento návrh, který je projednán i se školstvím,“ dodala.

V podobném duchu se vyjádřil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na odsunutí termínu znovuotevření škol má podle něj vliv i postoj veřejnosti. „Bude záviset na tom, jak tento problém vnímá školství a jaké je doporučení epidemiologů. A kromě toho vnímáme i to, že populace je dnes poměrně negativně naladěna k tomu, aby se školy ještě v současném školním roce otevřely. Takže se opravdu může stát, že školy do konce června otevřeny nebudou,“ řekl Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Učit na dálku se dá jakýkoli předmět, ne však jakékoli učivo, říká šéf Asociace ředitelů základních škol

Číst článek

„V posledních dnech jsme s kolegy intenzivně spolupracovali s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology na možnostech uvolňování opatření v oblasti školství coby součásti celkového uvolňovacího scénáře. Ten budeme zítra projednávat na vládě. Do té doby nebude ministerstvo školství sdělovat bližší informace,“ sdělil Radiožurnálu ministr školství Robert Plaga (ANO).

Předběžně se zatím počítalo s otevřením škol v půli května. Před týdnem v neděli to v České televizi řekl ministr školství Plaga. Uvedl ale, že pro otevření škol je podle něj zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví – tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách.

Petice proti otevření škol

Proti otevření škol vznikla ale petice. Více než 80 000 signatářů v ní žádá Plagu, aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla petice odeslána na ministerstvo školství a další místa. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Také se jim nelíbí to, že by děti při vyučování možná musely nosit roušky.

Signatáři petice tak navrhují, aby výuka na dálku pokračovala až do letních prázdnin. Podle nich se většina učitelů s online výukou už seznámila a změna jim umožní si učivo i vhodně naplánovat. Podobně se tento týden vyjádřila i předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a dříve i předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Vladimír Kroc, ztr, vvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme