Nejvyšší soud zmírnil trest muži, který v nouzovém stavu ukradl rum. Poslal ho do vězení na 14 měsíců

Nejvyšší soud v úterý zmírnil trest recidivistovi, který se v Praze loni na jaře pokusil ukrást v supermarketu dvě lahve rumu. Původně si měl odpykat 24 měsíců, nový trest činí 14 měsíců nepodmíněně. Jeho čin ani způsob provedení nesouvisel podle soudu s pandemickou situací ani nebyl jejím zneužitím, proto není na místě ukládat zpřísněný trest.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rum, tuzemák (ilustrační foto)

Nejvyšší soud zmírnil trest za krádež rumu v nouzovém stavu (ilustrační foto) | Foto: Jozef Jakubco/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Za běžnou krádež lze za normálních okolností uložit až dva roky vězení. Pokud se však krádež odehraje v době ohrožení státu, ve válce, při živelní pohromě nebo jiné události vážně ohrožující život a zdraví lidí, činí trestní sazba dva až osm let.

Za drobné krádeže šli do vězení, i když neměli. Odsouzeným může pomoci ministryně spravedlnosti

Číst článek

Jde o takzvanou kvalifikovanou skutkovou podstatu spojující vyšší stupeň závažnosti činu s vyšším trestem. Proto soudy od loňska ukládaly pachatelům jinak bagatelních krádeží v době šíření koronaviru přísnější tresty.

Nejvyšší soud ovšem letos v březnu rozhodl, že krádeže v době pandemie a nouzového stavu se mají trestat přísněji jen tehdy, pokud věcně souvisí s pandemickou situací, třeba když jde o krádež respirátorů, případně pokud pachatelé zneužili mimořádné okolnosti.

Správný výklad trestního zákoníku stanovil velký senát Nejvyššího soudu. Jeho postoj se následně promítá do posuzování dosud neuzavřených případů krádeží s minimální škodou i některých dalších trestných činů spáchaných od loňského jara do účinnosti pandemického zákona.

Při krádeži měl roušku

Muž bez domova, jehož případem se v úterý zabýval Nejvyšší soud, měl při krádeži nasazenou roušku. Podle pražských soudů tak vlastně mohl zkomplikovat svou pozdější identifikaci, navíc údajně zneužil zaneprázdněnost ostrahy kontrolou nošení roušek a dodržování dalších hygienických nařízení.

Tresty za prohřešky během nouzového stavu: v Praze za krádež čokolády podmínka, v Brně za salám vězení

Číst článek

První argument je podle obhajoby absurdní, nošení roušek bylo v době krádeže povinné, advokát nesouhlasil ani s druhým tvrzením.

„Ostraha nebyla zaneprázdněna do té míry, aby jakákoliv krádež mohla být považována za zneužití situace,“ uvedl advokát Martin Stehlík.

Ostraha navíc zloděje dopadla hned poté, co prošel pokladnou, a rum vrátila do prodeje, takže nevznikla škoda. Tím, jak v kontextu krádeže nahlížet na roušku, se Nejvyšší soud nakonec výslovně nezabýval, nicméně trest pro zloděje zmírnil, protože věcnou souvislost činu s pandemickou situaci neshledal.

Krádeže v nouzovém stavu

Za období loňského jarního nouzového stavu eviduje Nejvyšší státní zastupitelství 8354 případů krádeží, od 5. října 2020 do letošního 7. března pak 19 393 krádeží. Podle informací žalobců byly před letošním březnem většinově posuzovány v kvalifikované skutkové podstatě, tedy se zpřísněnými tresty.

Do budoucna ovlivňuje výklad trestního zákoníku také pandemický zákon. Zvýšená sazba se má podle něj aplikovat jen v případech, kdy je trestným činem poškozen či ohrožen zájem společnosti na zvládání epidemie covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme